Reklama

Niedziela Lubelska

Wierni od wieków

Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Wilkołazie przeżywała doroczne uroczystości odpustowe ku czci patrona. W tym roku przebiegały one pod znakiem zakończenia misji świętych oraz jubileuszu 360-lecia istnienia kościoła. Mszy św. sprawowanej 24 czerwca przewodniczył bp Mieczysław Cisło.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia w Wilkołazie należy do najstarszych w naszej archidiecezji, bowiem jej początki sięgają roku 1325. Zabytkowy kościół, wzniesiony w połowie XVII wieku, otoczony troską duszpasterzy i wiernych, przetrwał najtrudniejsze okresy w historii Polski i swojej małej ojczyzny.

Reklama

Mieszkańcy wilkołaskiej ziemi, w dniu odpustu licznie zgromadzeni wokół ołtarza, podkreślali swoje oddanie Bogu i ojczyźnie. Witając biskupa, wójt gminy w imieniu władz samorządowych prosił o pasterskie błogosławieństwo dla mieszkańców parafii, a także w imieniu całej wspólnoty dziękował proboszczowi za podjęty przez niego wysiłek duchowej i materialnej odnowy parafii. - Przychodzimy tutaj, by od Jana Chrzciciela uczyć się zasłuchania w słowa Jezusa, by z jego postawy czerpać siłę do walki z naszymi wadami. Patron duchowej przemiany towarzyszył nam w czasie misji świętych, jednoczył nas na modlitwie oraz przyjmowaniu sakramentów, pomagając nam przygotować się do przeżycia tak ważnego dla nas jubileuszu - mówili przedstawiciele parafii. - Wdzięczni Bogu i ludziom za 360 lat naszej świątyni, także i my chcemy dać świadectwo następnym pokoleniom. Cztery płaskorzeźby wielkich Polaków, umieszczone w odnowionym parkanie otaczającym kościół, będą nam i przyszłym pokoleniom przypominać o wierze i oddaniu Bogu - podkreślali. Dzięki życzliwości i materialnemu wsparciu parafian w czterech niszach parkanu znalazły się płaskorzeźby największych Polaków XX wieku: bł. Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego, bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz św. s. Faustyny Kowalskiej. Prosząc bp. Mieczysława Cisło o poświęcenie jubileuszowego daru wspólnoty, proboszcz ks. Władysław Poździk podkreślał: - Z tobą, Pasterzu, chcemy dziękować Bogu za wielkie dzieła, które miały tutaj miejsce. Prosimy, byś naszą historię i naszą modlitwę zaniósł Chrystusowi. Dziękujemy za kościół i za minione pokolenia, które zostawiły nam ten wspaniały Wieczernik, będący od 360 lat domem modlitwy. W trosce o jego piękno też mamy swój udział. Niech Bóg przyjmie modlitwę za wszystkich, którzy tutaj gromadzili się i pracowali na rzecz wilkołaskiej społeczności i świątyni - mówił Ksiądz Proboszcz.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Sercem i modlitwą ogarniam wszystkich zgromadzonych na największym parafialnym święcie, prosząc dla was o wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela - mówił bp Mieczysław Cisło. - Dziękując Bogu wraz z wami za świątynię, dziękuję za minione pokolenia, które setki lat temu zawierzyły Chrystusowi, zapraszając Go do swoich rodzin i domów. Chociaż przeminęły wieki, obecna świątynia jest nie tylko chlubą i wizytówką parafii, ale nade wszystko dowodem wielkiej troski świeckich i kapłanów o sprawy Boże. Dziękuję za pomnażane dobro; za to, że dzięki wspólnej pracy tworzycie wielkie dzieła. Ta świątynia jest tego świadectwem - podkreślał Pasterz. Sprawując Mszę św., Ksiądz Biskup modlił się dla wilkołaskiej wspólnoty o dar wiary i wstawiennictwo patrona, by prostując ścieżki na przyjście Chrystusa pomagał w Nim rozpoznać jedynego Pana i Zbawiciela. - W dniu waszego święta życzę wam, by świadectwa o jubileuszu i przeżytych misjach znalazły się nie tylko na stronach parafialnych kronik, ale nade wszystko, by wydały owoce w codziennym życiu - mówił. - Zapraszajcie Boga do swoich serc, rodzin, szkół i miejsc pracy, bądźcie wierni chrześcijańskiemu dziedzictwu naszej ojczyzny. W trudnych chwilach nie wahajcie się prosić o wstawiennictwo św. Jana Chrzciciela, patrona ładu moralnego, wrażliwości sumień, wierności małżeńskiej i obrońcy godności życia. Jak wasi przodkowie, tak i wy przekażcie młodemu pokoleniu dar wiary i umiłowania Chrystusa. Bądźcie wierni! - apelował Ksiądz Biskup.

Przeżywając misje i parafialny jubileusz w Roku Wiary, mieszkańcy Wilkołaza podkreślali, że są gotowi otwierać drzwi serc dla Boga.

2013-07-10 11:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Idźcie i głoście – parafialne misje święte

Niedziela podlaska 41/2017, str. 7

[ TEMATY ]

parafia

Agata Obrępalska

Podwyższenie krzyża misyjnego

Podwyższenie krzyża misyjnego
W parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Platerowie w dniach 10-17 września, po 20 latach, były przeżywane misje święte, których przewodnikiem duchowym był o. Krzysztof Gajewski – kapucyn z Gorzowa Wlkp.
CZYTAJ DALEJ

Co z życia Jana Chrzciciela chciałbyś rozwijać i pielęgnować?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

pixabay.com

Rozważania do Ewangelii Łk 1, 57-66.80. <- KLIKNIJ

Środa, 24 czerwca. Uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura: b. ordynator ze Szpitala Południowego nie chciał zeznawać bez pełnomocnika

2026-06-24 17:02

[ TEMATY ]

lekarz

PAP

Warszawski Szpital Południowy

Warszawski Szpital Południowy

B. ordynator ze Szpitala Południowego Emil Jędrzejewski zakomunikował, że nie chce zeznawać bez udziału pełnomocnika, którego nie udało mu się do chwili obecnej ustanowić — poinformował w środę rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Piotr Antoni Skiba. Termin kolejnego przesłuchania wyznaczono na poniedziałek.

Jędrzejewski był w środę przesłuchiwany w warszawskiej prokuraturze okręgowej po informacjach, które we wtorek wieczorem przedstawił w wywiadzie w Kanale Zero. Stwierdził tam m.in., że na SOR-ze tej placówki procedury medyczne były wykonywane wadliwie. W wyniku błędów lekarskich dochodziło do powikłań, które w niektórych przypadkach miały zakończyć się śmiercią pacjentów.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję