Reklama

Górnictwo pójdzie z torbami

Poparcie przez szefów rządów krajów Unii Europejskiej strategii budowy unii energetycznej w zaproponowanym kształcie – opierającej się m.in. na dekarbonizacji gospodarki – zagraża górnictwu i całej polskiej gospodarce

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W konkluzjach szczytu Rady Europejskiej, który dotyczył tzw. unii energetycznej, z pomysłu, by dotyczył on wspólnych zakupów surowców energetycznych, a szczególnie gazu i ropy, zostało niewiele. Zamiast tego pojawiło się pojęcie „dekarbonizacja”, pod którym kryje się ograniczenie wydobycia węgla. Nie tylko ma nie być wspólnych zakupów surowców, tak by Rosja nie mogła rozgrywać krajów Unii, ale jeszcze ci, którzy w Unii, tak jak Polska, mają gospodarkę opartą na węglu, mogą pójść z torbami.

– Dekarbonizacja oznacza dużo więcej niż pakiet klimatyczny i redukcję dwutlenku węgla, bo oznacza eliminację węgla z gospodarki i energetyki. A więc Polska będzie musiała przestawić swoją energetykę opartą dziś na węglu na inny rodzaj energii – podkreśla poseł Krzysztof Szczerski. – To zamach na polski Śląsk i szokująca zmiana stanowiska rządu, bo do tej pory Polska eliminowała słowo dekarbonizacja z europejskich dokumentów.

Sprawą zajął się Andrzej Duda, kandydat na prezydenta. – Chcę zapytać panią premier, jak przyjęcie tego ustalenia ma się do tego, co o górnictwie i o Śląsku słyszeliśmy od niej i od Donalda Tuska, gdy mówili, że nie będzie likwidacji miejsc pracy w górnictwie. Jak pani premier chce uzyskać pomoc publiczną na restrukturyzację górnictwa, skoro godzi się na jego likwidację? – pytał. Odpowiedzi na razie nie ma.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2015-03-23 19:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spróbuj dziś trochę posłuchać. Możesz być mile zaskoczony

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 1, 18-24.

Czwartek, 18 grudnia. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV na liście najlepiej ubranych osobowości

2025-12-17 20:38

[ TEMATY ]

ranking

Leon XIV

Vaican Media

Świat mody rzadko spogląda w stronę Watykanu, jednak w tym roku zauważony i doceniony został styl nowego papieża. New York Times docenił elegancję Leona XIV i umieścił go w gronie najlepiej ubranych osób na świecie. - Lubi być zadbany, a dzięki niemu księża odkrywają tradycyjny strój - wyznał papieski krawiec.

Papież z Ameryki, podobnie jak gwiazdy Hollywood, znalazł się w modowym gronie wraz z supermodelką Kendall Jenner, piosenkarką Rihanną, aktorką Cate Blanchett, czy prezydentową Michelle Obama. - Trochę się do tego przyczyniłem - powiedział 88-letni Raniero Macinelli, który w swoim zakładzie krawieckim przygotował pierwszy strój, który nowy papież ubrał tuż po swym wyborze, i w którym po raz pierwszy pokazał się światu. „New York Times” zauważył, że to pierwsze publiczne wystąpienie zdefiniowało „wizualną tożsamość pontyfikatu”.
CZYTAJ DALEJ

Mikołaj z Polskiej Misji Katolickiej

2025-12-18 19:07

Magdalena Lewandowska

Paczki sprawiły dzieciom wiele radości

Paczki sprawiły dzieciom wiele radości

100 dzieci zostało obdarowanych prezentami z Polskiej Misji Katolickiej w Münster.

To mali podopieczni Fundacji Evangelium Vitae i Sióstr Boromeuszek. Już kilka tygodni temu pisali listy do św. Mikołaja, a Polonia z Niemiec starała się spełnić marzenia dzieci, by ich radość w te święta była ogromna.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję