Reklama

Niedziela Podlaska

Nasze Credo

W Ciechanowcu 25 kwietnia odbył się Diecezjalny Dzień Skupienia Wspólnot Odnowy w Duchu Świętym Diecezji Drohiczyńskiej. Takie spotkania odbywają się co roku. Tym razem podejmowaliśmy temat „Nasze Credo”

Niedziela podlaska 21/2015, str. 6-7

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Jadwiga Porzezińska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na to spotkanie przybyli członkowie wspólnot: „Dobry Pasterz” z Bielska Podlaskiego, „Effata” z Hajnówki, „Radość w Panu” z Sokołowa Podlaskiego oraz z Węgrowa i Hodyszewa. Gospodarzem spotkania była ciechanowiecka wspólnota „Emmanuel”. Gośćmi, a zarazem osobami głoszącymi konferencje byli ks. Andrzej Witerski, koordynator wspólnot Odnowy w Duchu Świętym naszej diecezji, oraz Danuta Zajkowska z Białegostoku, wieloletni koordynator białostockiej Odnowy w Duchu Świętym. Wielką radością dla nas była obecność kapłanów – ks. Henryka Wojnowskiego, duchowego opiekuna sokołowskiej wspólnoty, oraz ks. Janusza Szymańskiego – opiekuna wspólnoty ciechanowieckiej.

Spotkanie rozpoczęło się wzajemnym powitaniem, zawiązaniem wspólnoty i modlitwą uwielbienia Pana Jezusa, który nas zgromadził. Przyzywaliśmy też Ducha Świętego i wstawiennictwa Maryi, abyśmy ten dzień mogli jak najlepiej przeżyć i zrozumieć głoszone do nas treści. W programie dnia skupienia były m.in. dwie konferencje, Msza św. poprzedzona Koronką do Bożego Miłosierdzia. Po smacznym obiedzie był czas na spotkania w grupach dzielenia, pytania i odpowiedzi oraz wspólnotowe rozmowy związane z podjętym tematem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nasze Credo – nasz styl życia

Reklama

Pierwszą konferencję pt. „Nasze Credo – nasz styl życia” wygłosiła Danuta. Na wstępie swego wystąpienia powiedziała, że idea „Naszego Credo” wzięła swój początek ze spotkań zespołu odpowiedzialnych za grupy Odnowy z terenu dzisiejszych diecezji i archidiecezji: warszawskiej, warszawsko-praskiej, łowickiej, białostockiej, warmińskiej i elbląskiej zrzeszonych w Federacji „Wieczernik” z siedzibą w Magdalence. „Nasze Credo” zostało wówczas potwierdzone przez kard. Józefa Glempa, z jednoczesnym błogosławieństwem dla tych, którzy ten styl życia podejmą. W 1995 r. również abp Stanisław Szymecki, metropolita białostocki, wyraził zgodę na kierowanie się w życiu zasadami zawartymi w „Naszym Credo” przez członków grup Odnowy w Duchu Świętym archidiecezji białostockiej na zasadzie dobrowolności. W dalszej części konferencji prelegentka wyjaśniła, że „Nasze Credo” wyraża się w zobowiązaniach, które podejmują członkowie grup Odnowy po 2-3-letniej formacji we wspólnotach. Zobowiązania wypływają z pragnienia, aby łaska Odnowy mogła wydać jak najobfitsze owoce. Stanowi to również znak jedności i pomaga w usystematyzowaniu życia wewnętrznego dla tych, którzy ten styl życia podejmują. Przyrzeczenia są składane na rok i co roku ponawiane. Proponując podjęcie „Naszego Credo”, zachęcała do współpracy z łaską Boga, aby łaska Odnowy nie została zmarnowana, lecz stale wzrastała. Danuta przypomniała, że treści „Naszego Credo” są już nam dobrze znane, ponieważ bazują na podstawach Rekolekcji Ewangelizacyjnych Odnowy (REO) i koncentrują się na następujących treściach: Bóg jest miłością; Jezus jest Panem i jedynym Zbawicielem człowieka; Duch Święty działający dzisiaj; Kościół miejscem świadectwa i służby chrześcijanina; Nasza misja, którą jest ewangelizacja w szerokim wymiarze.

11 punktów – 11 zobowiązań

Z drugiej konferencji, którą wygłosił ks. Andrzej Witerski, dowiedzieliśmy się, czego dotyczy „Nasze Credo”. W bardzo prosty i przystępny sposób wyjaśnił nam każdy z 11 punktów, w których zawarte są zobowiązania. Brzmią następująco:

Reklama

1. Codzienna modlitwa dziękczynna i wielbiąca jako odpowiedź na Boga obecnego w naszym życiu.
– rachunek sumienia,
– Słowo Boże w formie refleksji, medytacji, „lectio divina” czy w innej formie,
– jedna z wybranych form modlitwy za Kościół (jedna z godzin brewiarza, „Anioł Pański”, Różaniec, Apel Jasnogórski, Eucharystia w wybrany dzień powszedni).
2. Podejmowanie rozeznawania przed ważniejszymi decyzjami życiowymi.
3. Troska o żywą pobożność do Ducha Świętego i Maryi.
4. Podjęcie konkretnego zaangażowania apostolskiego, które byłoby przejawem ewangelizacji (włączenie się w konkretną działalność Kościoła czy wspólnoty).
5. Troska o to, by praca zawodowa, życie rodzinne lub inne formy służby bliźniemu stawały się drogą ku Bogu i miejscem zjednoczenia z Nim.
6. Podjęcie określonej formy życia we wspólnocie (w grupie modlitewnej, w grupie dzielenia).
7. Troska o pełny udział w Eucharystii i o adorację Najświętszego Sakramentu co jakiś czas.
8. Troska o uczestnictwo w sakramencie pokuty i pojednania co miesiąc oraz – o ile to możliwe – o kierownictwo duchowe.
9. Poznawać nauczanie papieża i własnego biskupa.
10. Dbać o udział w rekolekcjach zamkniętych przynajmniej raz na dwa lata.
11. Dziesiątą część własnych dochodów przeznaczać na rzecz Boga i ubogich.

„Nasze Credo” przeżywamy jako ideał, ku któremu pragniemy zdążać. Przewiduje się możliwość przyjęcia zobowiązań obejmujących wszystkie punkty lub tylko wybrane.

W tym dniu na tym etapie zakończyliśmy temat „Nasze Credo”. Postanowiliśmy rozważać w sercu podane treści, powracać do nich i w przyszłości podjąć konkretne zobowiązania.

Modlitwą dziękczynienia Bogu i ludziom zakończyliśmy nasz dzień skupienia. Rozjeżdżając się do swoich miejscowości, wzajemnym pocałunkiem i uściskami pożegnaliśmy się ze sobą, bowiem do takiego gestu zachęcało tego dnia Boże Słowo.

2015-05-21 12:26

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Komunikat gliwickiej Kurii nt. Marcina Zielińskiego

Kuria w Gliwicach wydała oświadczenie, w którym wyjaśnia dlaczego Biskup Gliwicki podjął decyzję o zmianie prelegenta spotkania modlitewnego zaplanowanego na 23 stycznia w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Gliwicach, które miał poprowadzić znany charyzmatyk Marcin Zieliński.

Prezentujemy treść komunikatu Kurii:
CZYTAJ DALEJ

Sytuacja z pożarem lasu trudna, ale opanowana; w akcji strażacy z kilku województw

2026-05-07 07:01

[ TEMATY ]

pożar

PAP/Wojtek Jargiło

Sytuacja z pożarem w Puszczy Solskiej jest trudna, ale opanowana – przekazał szef MSWiA Marcin Kierwiński. W akcji uczestniczy ponad 460 strażaków z kilku województw. W czwartek działania wznowią śmigłowce i samoloty.

Pożar w powiecie biłgorajskim wybuchł we wtorek po południu w Puszczy Solskiej, gdzie są m.in. rezerwaty przyrody, parki krajobrazowe, obszary sieci Natura 2000, pomniki przyrody i tereny ochrony gatunkowej roślin i zwierząt. Do środy wieczorem pożar objął w sumie ok. 500 ha. W trakcie akcji we wtorek późnym wieczorem rozbił się samolot gaśniczy Dromader. Zginął pilot maszyny. Śledztwo w kierunku sprowadzenia katastrofy w ruchu lotniczym ze skutkiem śmiertelnym prowadzi Prokuratura Okręgowa w Zamościu.
CZYTAJ DALEJ

Byłem w Arce Noego

2026-05-07 20:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

ks. Roman Piwowarczyk, autor książki Arka Noego odnaleziona

ks. Roman Piwowarczyk, autor książki Arka Noego odnaleziona

W Łódzkim Klubie Biznesu przy ul. Piotrkowskiej 85 odbyło się spotkanie z ks. dr Romanem Piwowarczykiem, autorem książki „Arka Noego odnaleziona”. - Moja przygoda z historią Noego i poszukiwaniem arki zaczęła się w listopadzie 2017 r. i trwa do dzisiaj. Pewnego dnia przygotowując się do Mszy świętej natrafiłem na fragment Ewangelii, który mocno mnie poruszył: „Jezus powiedział do swoich uczniów: Jak działo się za dni Noego, tak będzie również za dni Syna Człowieczego: jedli, pili, żenili się i za mąż wychodzili aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki; nagle przyszedł potop i wygubił wszystkich” (Łk 17,26).

Ksiądz Roman dr filozofii znający języki obce m.in.: łacinę, grekę, francuski, angielski, natrafił na różne dokumenty potwierdzające budowę arki. Noe przygotowywał się do potopu przez długi czas, budował ją prawie 100 lat. Miała ona długość około 150 m, szerokość 14 m i wysokość 20 m. Był to największy drewniany statek zbudowany na naszej planecie wykonany w drewna cedrowego i cyprysowego. Potop nastał, gdy Noe miał 600 lat (a żył ponad 900). Nie było to żadne tsunami ani podtopienie, tylko globalny potop. Arka osiadła po roku dryfowania na samotnej, wulkanicznej Górze Ararat, mającej kształt piramidalny. Święta Góra Ararat przez tysiąclecia była w obszarze Armenii i jest do dzisiaj jej symbolem. Tam wyszedł z arki Noe wraz z rodziną, rozpoczął nowe życie i założył pierwsze państwo po potopie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję