Reklama

Niedziela Częstochowska

Działoszyn – ferie zimowe

Wyprawa do stolicy

Niedziela częstochowska 10/2016, str. 7

[ TEMATY ]

ferie

Agnieszka Rychlewska

Dzieci z Działoszyna na sejmowych schodach

Dzieci z Działoszyna na sejmowych schodach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W parafii pw. św. Marii Magdaleny w Działoszynie w dniach 15-20 lutego br. zorganizowano zimowisko dla dzieci, które pozostały w domu podczas ferii. Uczniowie szkoły podstawowej mogli spędzić czas wolny m.in. na hali sportowej czy uczestniczyć w warsztatach plastycznych. Był także wyjazd do Muzeum Kultury Przeworskiej w Mokrej oraz wyprawa do Warszawy.

W pierwszej kolejności grupa modliła się przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki na terenie parafii pw. św. Stanisława Kostki, gdzie jest też muzeum poświęcone ks. Jerzemu. Wędrówka po jego salach przeniosła dzieci w czasy, kiedy on żył i działał. Kolejnym punktem było zwiedzanie Sejmu i zobaczenie tego, co zazwyczaj można zobaczyć tylko w telewizorze. Dzieci z uwagą słuchały przewodnika, który opowiadał o pracy posłów. Miały do niego wiele pytań.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Następnie młodzi parafianie z Działoszyna zobaczyli Pałac Prezydencki, kościół pw. św. Anny na Krakowskim Przedmieściu, Plac Zamkowy z Kolumną Zygmunta i Zamek Królewski, Bazylikę Archikatedralną pw. św. Jana, Rynek Starego Miasta ze słynną warszawską Syrenką, Barbakan oraz pomnik Małego Powstańca. Wielkie wrażenie zrobił na nich widok Stadionu Narodowego i Pałacu Kultury i Nauki.

Po powrocie dzieci brały udział w warsztatach artystycznych, m.in. lepiły z masy solnej figurki. Potem były też, o czym już wspomniano, na wycieczce w miejscowości Mokra. Tam odwiedziły Muzeum Kultury Przeworskiej i Izbę Pamięci bitwy pod Mokrą. I tu również zainteresowanie, szczególnie eksponatami z okresu II wojny światowej, było bardzo duże, co świadczy o tym, że nawet trudne tematy wcale nie są dla dzieci obojętne czy nudne.

Wszystko to nie odbyłoby się, gdyby nie zaangażowanie ks. prob. Jana Skibińskiego, któremu serdecznie dziękujemy. Ksiądz Proboszcz zmobilizował młodzież z parafialnego wolontariatu do przygotowania i poprowadzenia zajęć dla dzieci. Panie z Akcji Katolickiej zadbały, aby dzieci każdego dnia mogły wypić gorącą herbatę i zjeść słodką bułkę. Szczególne podziękowania należą się również burmistrzowi Działoszyna Rafałowi Drabowi za udostępnienie autokaru do Warszawy oraz poseł z Działoszyna Beacie Mateusiak-Pielusze za inspirację i pomoc przy organizacji zwiedzania Sejmu.

2016-03-03 10:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ferie zimowe 2018 w parafii NMP Matki Miłosierdzia

W tym roku przypada okrągła 20. rocznica działania w naszej parafii Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej im. ks. Infułata Franciszka Sudoła. Członkowie POAK w ciągu roku podejmują wielorakie inicjatywy, które służą parafianom i mieszkańcom Oleśnicy. Jedną z nich była organizacja ferii zimowych dla dzieci.
CZYTAJ DALEJ

Tytuł Maryi „Współodkupicielka” nie jest absolutnie zakazany

2025-12-30 11:42

[ TEMATY ]

Maryja

współodkupicielka

Magdalena Pijewska/Niedziela

Ks. Maurizio Gronchi, profesor Papieskiego Uniwersytetu Urbaniana i konsultor Dykasterii Nauki Wiary, wyjaśnił, że nota doktrynalna Dykasterii dotycząca używania tytułów „Współodkupicielka” i „Pośredniczka” wobec Najświętszej Maryi Panny „nie stanowi absolutnego zakazu” oraz że tytuły te nadal mogą być używane w pobożności ludowej, pod warunkiem właściwego rozumienia ich znaczenia.

“To nie jest absolutny zakaz, ale nie będzie się już ich używać w dokumentach urzędowych ani w liturgii. Jeśli jednak są stosowane w pobożności ludowej, przy właściwym rozumieniu ich znaczenia, nikt nie będzie za to upominany” - powiedział Gronchi w wywiadzie dla katolickiej, hiszpańskojęzycznej edycji EWTN News. Wywiad był poświęcony opublikowanej 4 listopada noty doktrynalnej „Matka Wiernego Ludu”, w której Dykasteria Nauki Wiary, kierowana przez kard. Víctora Fernándeza, stwierdziła, że używanie tytułu „Współodkupicielka” jest „zawsze niewłaściwe”, oraz zaleciła „szczególną ostrożność” w odniesieniu do tytułu „Pośredniczka wszystkich łask”. Dokument ten wywołał kontrowersje wśród wiernych, zwłaszcza wśród tych, którzy posługują się tymi określeniami w Kościele katolickim.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller w rocznicę śmierci Benedykta XVI: jego teologia darem dla Kościoła

2025-12-30 20:44

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

Vatican Media

W wigilię 3. rocznicy śmierci Benedykta XVI, kard. Gerhard Müller przewodniczył w Bazylice św. Piotra Mszy św. za duszę zmarłego papieża. W homilii podkreślił, że był on „jednym z największych teologów na Tronie Piotrowym” a jego spuścizna teologiczna to dar dla całego Kościoła, z którego czerpać mogą wszyscy - informuje Vatican News.

Nawiązując do powołania każdego człowieka, jakim jest poznanie Boga i Prawdy, którą On objawia, kard. Gerhard Müller, wieloletni współpracownik Benedykta XVI, przypomniał, że „Joseph Ratzinger zawsze pojmował siebie jako współpracownika prawdy”, oddanego „na służbę Słowu”. Wyrazem tej postawy były m.in. najwyższe standardy i precyzja teologiczna, jakie pielęgnował najpierw jako prefekt ówczesnej Kongregacji Nauki Wiary, a następnie po wyborze na papieża.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję