Reklama

Spod Znaku Rodła

Niedziela Ogólnopolska 15/2016, str. 56

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz XII w dniu 6 marca 2016 r. na Ostrowie Tumskim we Wrocławiu miała miejsce uroczystość Rodziny Rodła oraz Stowarzyszenia Oświaty i Wychowania. 78. rocznica ogłoszenia Prawd Polaków spod Znaku Rodła została wpisana w jubileusz 1050. rocznicy Chrztu Polski z myślą przewodnią: „Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci”.

Świętowanie na Ostrowie Tumskim

Reklama

W tym roku Ogólnopolskie Święto Młodzieży spod Znaku Rodła zgromadziło kilkaset młodych osób z całej Polski. Do historycznej stolicy Śląska przyjechali goście m.in.: ze Szczecina, z Kaszub (Ugoszcz i Kościerzyna), ze Słupska, z Olesna, Kwidzyna, Olsztyna, Dąbrówki Wlkp., Raciborza, Krakowa, Opola, Babimostu, Puław, Nysy, Bytomia, Warszawy, Gietrzwałdu, Zielonej Góry, Bytowa, Debrzna, Wrocławia oraz nasi rodacy z Niemiec – Hamburga, Berlina – i USA. Na bogaty patriotyczny program dnia złożyły się m.in.: hołd Polakom spod Znaku Rodła przy tablicy kościoła pw. św. Marcina (kwiaty i wieńce), I Marsz Rodła po Ostrowie Tumskim z udziałem kilkudziesięciu pocztów sztandarowych (m.in. Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół” z Krakowa i Raciborza, bractwa kurkowe, harcerze, szkolne delegacje, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki we Wrocławiu, Straż Miejska Wrocławia, pomoc i wsparcie Policji – KMP i KWP) oraz uroczysta Msza św. sprawowana w archikatedrze wrocławskiej pw. św. Jana Chrzciciela (główny celebrans – ks. prał. Marian Kopko – kustosz sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Krzeszowie w obecności księży: Jacka Bielskiego SDB z Wrocławia, który wygłosił homilię, ks. dr. Ireneusza Bruskiego z Olsztyna, ks. Jana Nikla – proboszcza bazyliki metropolitalnej we Lwowie, ks. kan. Stanisława Draguły – kapelana Rodziny Rodła z Wrocławia, ks. prał. Mariana Biskupa – dyrektora Wydziału Duszpasterskiego Wrocławskiej Kurii Metropolitalnej). W Eucharystii uczestniczył także kard. Henryk Gulbinowicz – metropolita senior wrocławski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Patriotyzm dla młodych

Wypuszczenie w niebo 78 balonów z Prawdami Polaków, degustacja 105-kilogramowego tortu oraz ciekawe i dynamiczne programy słowno-muzyczne młodzieży w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego pokazały, że można promować patriotyzm spod Znaku Rodła w XXI wieku w nowych formach i aranżacjach z udziałem w większości młodych osób.

Prawdy Polaków spod Znaku Rodła proklamowane przez naszych przodków na Kongresie Polaków w Berlinie 6 marca 1938 r. w największej sali widowiskowej Theater des Volkes jako katechizm narodowy, „mały dekalog” polskości, stały się ogólnonarodowym dobrem, swoistym depozytem i międzypokoleniowym testamentem.

„Jesteśmy Polakami! Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci! Polak Polakowi bratem! Co dzień Polak Narodowi służy! Polska Matką naszą, nie wolno mówić o Matce źle!” – to zdania wciąż aktualne, mądre, uniwersalne, ponadczasowe i bardzo potrzebne dzisiejszym pokoleniom Polaków w Polsce i poza jej granicami. Pięć Prawd Polaków ogłoszonych uroczyście w trakcie berlińskiego kongresu jest w istocie przysięgą, krzepiącym serca drogowskazem oraz wyznaniem polskości i miłości do Ojczyzny.

Dzięki wrocławskiej tradycji – jedynej takiej w Polsce od 2004 r. – testament naszych przodków zrzeszonych w Związku Polaków w Niemczech możemy przypominać, kultywować i przekazywać kolejnym pokoleniom Polaków.

www.rodzinarodla.pl

2016-04-06 08:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Od razu stanąć po stronie dobra i życia

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 3, 1-6.

Środa, 21 stycznia. Wspomnienie św. Agnieszki, dziewicy i męczennicy.
CZYTAJ DALEJ

Hiszpania: Kolejny wypadek kolejowy

2026-01-21 07:22

[ TEMATY ]

kolej

Hiszpania

PAP/EPA/Alberto Estevez

Jedna osoba nie żyje, a kilkadziesiąt zostało rannych po zawaleniu się we wtorek muru na pociąg w prowincji Barcelona. Do wypadku doszło zaledwie dwa dni po zderzeniu się dwóch pociągów w prowincji Kordoba na południu kraju, w rezultacie którego zginęły co najmniej 42 osoby.

Do zdarzenia doszło we wtorek wieczorem między miejscowościami Gelida i Sant Sadurni d’Anoia w prowincji Barcelona. Jak wyjaśnili przedstawiciele regionalnej straży pożarnej, mur oporowy runął – prawdopodobnie z powodu opadów deszczu w ostatnich dniach – na tor i przejeżdżający po nim pociąg.
CZYTAJ DALEJ

Nawrocki: spotkanie z Trumpem m.in. o bezpieczeństwie, Radzie Pokoju, obecności żołnierzy USA w Polsce

2026-01-21 21:00

[ TEMATY ]

Donald Trump

Karol Nawrocki

Mikołaj Bujak KPRP

Prezydent Karol Nawrocki przekazał, że jego środowe spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem w Davos dotyczyło m.in. kwestii bezpieczeństwa, Rady Pokoju, potwierdzenia obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce. Prezydent Polski podkreślił, że spotkanie z Trumpem dotyczyło „w istocie sytuacji wokół Rady Pokoju”.

- Przede wszystkim spotkanie z prezydentem Donaldem Trumpem dotyczyło kwestii bezpieczeństwa - to rzecz naturalna, potwierdzenie gwarancji bezpieczeństwa dla Polski i dla obecności żołnierzy amerykańskich w Polsce - relacjonował prezydent w wywiadzie dla TV Republiki, na marginesie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. - Rozmawialiśmy także o sytuacji ekonomicznej, grupie G20. Spotkanie dotyczyło też naszych przyszłych planów - dodał Nawrocki.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję