Reklama

Drogowskazy

Drogowskazy

W służbie wolności

Niedziela Ogólnopolska 6/2017, str. 3

[ TEMATY ]

nagroda

Mariusz Książek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Człowiek Wolności Tygodnika „wSieci” 2016 to nagroda, którą przyznano w tym roku po raz 4. Jej laureatem został prezes PiS Jarosław Kaczyński. Redakcja „wSieci” porusza sprawę niezwykle ważną w życiu narodów i państw, które mają swoją historię. Dzieje Europy są złączone z dziejami Kościoła. Dziś Unia Europejska wymaga wielu reform, ale nade wszystko trzeba mieć świadomość tego, że kultura tworzących ją narodów jest chrześcijańska. To, że wielu Europejczyków odeszło dziś od wiary, nie oznacza, że wszyscy mamy poddać się dyktatowi ateistów, którzy mają dla Europy inny plan. Dobrze więc, że coraz bardziej żywy staje się w Europie Ruch „Europa Christi”, którego celem jest przywrócenie jej świadomości chrześcijańskiej, docenienie świętych znaków obecnych w naszej kulturze i we wszystkich osiągnięciach cywilizacyjnych. Stary Kontynent jest Europą Chrystusa, o czym nie powinni zapominać przede wszystkim europejscy chadeccy politycy.

Jarosław Kaczyński w swoim wystąpieniu mówił o tym, jaką rolę odgrywa wolność w życiu narodu: „Nie ma wolności, w tym tej narodowej, bez silnego państwa. Muszą państwo pamiętać, że strefę wolności może stworzyć wyłącznie państwo narodowe. Strefę wolności i demokracji. Że wszystkie doświadczenia to potwierdzają. (...) Że wszystkie próby rozwiązania tego inaczej nie przynoszą efektu. Że nie może być państwa narodowego bez demokracji i odwrotnie. To nie są pojęcia tożsame (...), jednak związek między tymi dwoma pojęciami i zjawiskami społecznymi jest bardzo daleko idący. Stąd potrzeba odrzucenia tego, co można spotkać także w naszej ojczyźnie: postawy w gruncie rzeczy antypaństwowej, która znajduje swoje uzasadnienie w odwoływaniu się do wolności. To nie jest tak, że wolność to anarchia. To nie tak, że wolność nie ma granic. Wierzymy, że (...) nasz naród jest predestynowany do tego, by doprowadzić do wielkiego wybuchu wolności: w sferze kultury, ekonomii, we wszystkich ważnych sferach. Wierzymy, że przyjdzie taki czas...”.

Myślę, że przyjdzie też taki czas, kiedy polscy katolicy, latami gnębieni przez reżim komunistyczny i odczuwający dziś jakiś kompleks niższości, uświadomią sobie w pełni, iż chrześcijanin to człowiek wolny. I gdy wygłaszają swoje zamyślenia różni znaczący politycy, również my, polscy katolicy, musimy być świadomi tej naszej wolności. Oczywiście, nie chcemy działać w sposób anarchiczny, ale musimy zdawać sobie sprawę, że wolność jest wielkim darem od Boga, który powinniśmy wykorzystywać dla budowania dobra wszystkich obywateli.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2017-02-01 10:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Medal Cracoviae Merenti dla kard. Macharskiego

[ TEMATY ]

kardynał

nagroda

www.wikipedia.org

Kardynał Franciszek Macharski został dziś odznaczony srebrnym medalem Cracoviae Merenti za zasługi dla miasta Krakowa i jego mieszkańców. W czwartek 10 grudnia odbyła się XXXII uroczysta sesja Rady Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa zwołana dla wręczenia srebrnego medalu Cracoviae Merenti kard. Franciszkowi Macharskiemu.

„Osoby, które otrzymują takie wyróżnienie mówią, że czują się dumni, że Kraków je tak wyróżnił. Mam przekonanie, że teraz to nasze stołeczno-królewskie miasto Kraków może czuć się wyróżnione, zaszczycone, może być dumne, że nagradza tak wspaniałego człowieka, księcia Kościoła, osobę, która naznaczyła Kraków potężnym znakiem, wielką wartością dobra, szlachetności i godności dla każdego z nas” – mówił prowadzący sesję przewodniczący rady miasta Bogusław Kośmider i dodawał, że od teraz medal Cracoviae Merenti będzie miał jeszcze większą wagę, bo jego laureatem jest właśnie kard. Franciszek Macharski. „Składamy najserdeczniejsze podziękowania za twoją opiekę, modlitwę i troskę. Na zawsze będziesz gościł w naszych sercach, pozostając naszym krakowskim aniołem” – mówił Bogusław Kośmider.
CZYTAJ DALEJ

Komunikat bp. Tadeusza Lityńskiego o święceniach

2026-05-16 11:09

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Red.

W wszystkich kościołach całej diecezji zielonogórsko-gorzowskiej 17 maja zostanie odczytany komunikat bp. Tadeusza Lityńskiego o zbliżających się święceniach diakonatu i prezbiteratu.

Biskup informuje, że w sobotę 23 maja o godz. 11.00 w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Świebodzinie święcenia diakonatu z rąk biskupa Adriana Puta otrzyma pochodzący z tej parafii alumn Jan Siemaszko. Tydzień później, również w sobotę, 30 maja o godz. 11.00 w gorzowskiej katedrze święceń kapłańskich bp Tadeusz Lityński udzieli diakonowi Łukaszowi Kozakiewiczowi pochodzącemu z parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Głogowie.
CZYTAJ DALEJ

Akademia Rodzinna zaprasza

2026-05-16 22:10

plakat organizatorów

„Wydarzenie ma na celu wspieranie rodzinnych relacji, rozwijanie dziecięcej kreatywności oraz budowanie wspólnotowej atmosfery…” – nasiali organizatorzy.

W niedzielę 24 maja, o godz. 12:00, bezpośrednio po Mszy św. w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II w Krakowie odbędzie się kolejne spotkanie w ramach Akademii Rodzinnej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję