28 lipca 2017 r., w pierwszą rocznicę pielgrzymki papieża Franciszka na Jasną Górę, nowe złote korony zostały nałożone na Cudowny Obraz Matki Bożej Częstochowskiej
Nowe diademy są repliką koron ofiarowanych 300 lat temu przez Ojca Świętego Klemensa XI podczas pierwszej koronacji Cudownego Obrazu Jasnogórskiego. W 1717 r. – w związku z dekretem Klemensa XI i papieską koronacją obrazu – parę koron wykonanych w Rzymie ofiarowała kapituła watykańska Bazyliki św. Piotra. Od imienia papieża zostały one nazwane klementyńskimi. To właśnie ta para koron została skradziona w nocy z 22 na 23 października 1909 r., w niezupełnie jasnych okolicznościach. Po kradzieży klementyńskich koron nowe diademy ufundował na przełomie 1909 i 1910 r. papież Pius X, na prośbę o. Euzebiusza Rejmana, przeora jasnogórskiego, za pośrednictwem arcybiskupa lwowskiego Józefa Bilczewskiego i ks. Adama Stefana Sapiehy – ówczesnego szambelana papieskiego, późniejszego biskupa krakowskiego i kardynała.
Ponowna koronacja Cudownego Wizerunku odbyła się 22 maja 1910 r. Stolica Apostolska uprzedziła w ten sposób zamiar cara Mikołaja II, który również był skłonny ufundować nową parę koron dla Cudownego Obrazu Matki Bożej. Zamiar władcy Rosji był zgodny z dalekosiężnymi planami imperialnej polityki rusyfikacyjnej, mającej z biegiem czasu utożsamiać Królową Korony Polskiej z Matką Bożą czczoną oficjalnie w rosyjskiej Cerkwi prawosławnej.
Inicjatywa powstania repliki klementyńskich koron sprzed 300 lat zrodziła się już kilka lat temu, kiedy Michele Affidato, mistrz złotnictwa z Crotone, przybył z pielgrzymką na Jasną Górę i postanowił ofiarować Maryi swój dar. – Replikę wykonano na podstawie zachowanych rycin, rysunków i obrazka, będących swoistymi dokumentami wyglądu Matki Bożej Częstochowskiej w XVIII wieku – poinformował o. Marian Waligóra OSPPE, przeor Jasnej Góry. Nowe korony zostały pobłogosławione 17 maja 2017 r. w Watykanie przez Ojca Świętego Franciszka w obecności o. Waligóry. Nazajutrz po tym wydarzeniu ojcowie paulini udali się do Crotone, do sanktuarium Madonna di Capocolonna, gdzie od XII wieku, podobnie jak na Jasnej Górze, czczony jest obraz Matki Bożej. Tam nastąpiło podpisanie współpracy między sanktuariami i oficjalne przekazanie koron paulinom z Jasnej Góry.
Po nałożeniu klementyńskich koron na Cudowny Obraz kolejnym wydarzeniem 300-lecia koronacji będzie otwarcie 2 sierpnia br. w Zamku Królewskim w Warszawie jubileuszowej wystawy. Główne uroczystości 300-lecia będą miały miejsce 26 sierpnia br. na Jasnej Górze. Szczegółowe informacje – w następnych numerach „Niedzieli”.
Rekonstruktorzy historyczni odwiedzili klasztor jasnogórski, m.in. bibliotekę, w której zgromadzone są starodruki dotyczące fortyfi kacji
Rekonstruktorzy historyczni odwiedzili klasztor jasnogórski, m.in. bibliotekę, w której zgromadzone są starodruki dotyczące fortyfikacji
W częstochowskim Parku Staszica i na Jasnej Górze 14 września można było podziwiać barwne mundury rekonstruktorów historycznych z Garnizonu Fortecy Częstochowskiej. Ich „piknik” był związany z konferencją „Twierdze osiemnastowiecznej Europy”
Co druga świątynia na terenie diecezji Leiria-Fatima, na środkowym zachodzie Portugalii została w jakiejś formie uszkodzona w następstwie przechodzących od końca stycznia przez Półwysep Iberyjski orkanów. Według portugalskich władz kościelnych większość zniszczeń dotyczy kościołów i kaplic, które straciły w następstwie huraganowych wiatrów dach, okna lub z powodu intensywnych opadów deszczu zostały zalane wodą. Wśród obiektów sakralnych, które ucierpiały na skutek żywiołu są m.in. obiekty znajdujące się na terenie Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie. Według tamtejszego rektoratu łączne straty spowodowane żywiołem przekroczyły tam wartość 2 mln euro.
Przechodzące sukcesywnie od końca stycznia przez Półwysep Iberyjski wichury i powodzie spowodowały nienotowane od ponad pół wieku w Portugalii szkody. W efekcie kataklizmu śmierć poniosło 19 osób, w tym szczególnie w położonym na środkowym zachodzie kraju dystrykcie Leiria. Rząd premiera Luisa Montenegro szacuje szkody wyrządzone przez orkany, szczególnie przez sztormy Katrin i Leonardo, na ponad 5,5 mld euro. Z szacunków organizacji branżowych oraz samorządów wynika jednak, że mogą być one większe. Zdaniem ministra gospodarki Manuela Castro Almeidy same tylko straty wyrządzone na terenach należących do podmiotów gospodarczych wyniosły blisko 1 mld euro, co potwierdzają towarzystwa ubezpieczeniowe.
O duchowym przygotowaniu do Światowe Dni Młodzieży w Seul mówił podczas niedzielnego spotkania ks. Tomasz Latawiec, koordynator ŚDM w Archidiecezji Wrocławskiej. Wydarzenie zgromadziło około 130 młodych kandydatów do wyjazdu wraz z rodzicami.
Spotkanie rozpoczęło się w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła we Wrocławiu. W homilii ks. Tomasz Latawiec nawiązał do Ewangelii o kuszeniu Jezusa: – Czterdzieści dni. Cisza, głód, kuszenie. To nie jest łatwy początek misji. A jednak właśnie tam, na pustyni, objawia się Jego siła. Pustynia to nie kara, ale przygotowanie. Nie miejscem przegranej, lecz miejscem decyzji - podkreślił kapłan, odnosząc te słowa do przygotowań do wyjazdu. - To nie jest wycieczka turystyczna do Korei. To nie egzotyka i nie tylko nowe znajomości. To przede wszystkim pielgrzymka wiary. Jeśli nie przejdziecie swojej pustyni, wyjazd będzie tylko wydarzeniem. Jeśli ją przejdziecie, może stać się przemianą.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.