Reklama

Niedziela Lubelska

Kierunek Panama

Niedziela lubelska 48/2017, str. 1

[ TEMATY ]

ŚDM w Panamie

Paweł Wysoki

Wyjazd do Panamy jest marzeniem wielu młodych osób

Wyjazd do Panamy jest marzeniem wielu młodych osób

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezjalny etap przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Panamie rozpoczął się już na dobre. 16 listopada w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży w Lublinie odbyło się pierwsze spotkanie organizacyjne.

Ku radości ks. Adama Baba, diecezjalnego koordynatora ŚDM, pragnienie uczestnictwa w wyjeździe wyraziło już kilkadziesiąt osób. Najmłodsi spośród nich to gimnazjaliści, ale też licealiści, studenci i młodzież pracująca. Zdaniem wikariusza biskupiego ds. młodzieży w spotkaniu z Ojcem Świętym w Panamie weźmie udział ok. 50 osób z naszej archidiecezji. Oczywiście chętnych jest o wiele więcej, ale wysokie koszty wyjazdu (ok. 6-7 tys. zł) nie pozwolą na realizację marzeń wszystkim zainteresowanym. Podobnej wielkości grupy reprezentowały naszą archidiecezję na ŚDM w Sydney czy Rio de Janeiro. Być może żywa pamięć międzynarodowego spotkania młodzieży i doświadczenie wiary młodego Kościoła w ubiegłym roku w Krakowie spowodują większe zainteresowanie Panamą. Tak można prognozować po pierwszym spotkaniu, w którym udział wzięło niemal 30 osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Podczas spotkania organizacyjnego ks. Adam Bab zapoznał uczestników z ogólnym planem ŚDM w Panamie, które odbędą się pod hasłem: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według Twego słowa!”. Główne wydarzenia z udziałem Ojca Świętego zaplanowane są na 22-27 stycznia 2019 r. Poprzedzą je „Dni w diecezji”, organizowane przez diecezje panamskie, a także wybrane diecezje Nikaragui i Kostaryki w dniach 17-21 stycznia. Ze wstępnych ustaleń wynika, że lubelska grupa spędzi kilka dni w diecezji Colón na północy kraju. Wraz z czasem dojazdu i powrotu trzeba więc zarezerwować pół miesiąca. By dobrze przygotować się do samego wyjazdu, jak i do radosnego świętowania wspólnie przeżywanej wiary w Jezusa Chrystusa, Centrum Duszpasterstwa Młodzieży zaplanowało cykl spotkań formacyjno-modlitewnych.

– Do Panamy nie jedziemy jak zwykli turyści, ale jako pielgrzymi, dlatego niezwykle ważnym jest odpowiednie nastawienie – podkreśla ks. Adam Bab. Koordynator diecezjalny ŚDM zachęca wszystkich do modlitwy. Jako gospodarze ubiegłej edycji ŚDM zdajemy sobie sprawę z tego, iż święto wiary młodego Kościoła jest wielkim darem, ale i wielkim zadaniem, dlatego młodzież polska w łączności z młodzieżą w Panamie każdego 22. dnia miesiąca chce pamiętać w modlitwach o dziele ŚDM. – W ten sposób możemy dziękować za owoce ŚDM w Krakowie i polecać Bożej opiece przygotowania panamskie, budując modlitewny most pomiędzy Polską a Panamą – podkreśla duszpasterz. W ramach przygotowań odbędzie się m.in. nauka języka hiszpańskiego oraz spotkanie z ks. Józefem Gwoździem SVD, polskim misjonarzem pracującym w Ameryce Środkowej i autorem książki „Misja Panama”. Poza tym młodzież planuje liczne akcje promujące ŚDM, a także charytatywne, z których dochód zostanie przeznaczony na wyjazd.

Kolejne spotkanie w Centrum Duszpasterstwa Młodzieży odbędzie się 21 grudnia o godz. 19 (Lublin, kościół św. Józefa, ul. Filaretów). Więcej informacji na www.cdmlublin.pl .

2017-11-22 12:45

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziennikarka SIR o Drodze Krzyżowej w Panamie: dwie godziny w ciszy!

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

ŚDM w Panamie

Franciszek w Panamie

Miguel Sinclair/Flickr.com

Imponująca! – tak o Drodze Krzyżowej odprawionej podczas 34. Światowych Dni Młodzieży w Panamie napisała w mediach społecznościowych Chiara Biagioni, dziennikarka agencji prasowej włoskiego episkopatu SIR.

- Tysiące młodych na Cinta Costera w Panamie przez dwie godziny w ciszy. Ktoś stoi. Ktoś siedzi na ziemi. Ktoś nawet klęczy. Na scenie papież Franciszek i Via Crucis. Wenezuela, Kolumbia, Nikaragua, Haiti... Stacja po stacji przedstawiane są wszystkie wyzwania i cierpienia tej ziemi. Także krzyk tubylców „przekreślanych i zapomnianych” i głos migrantów, którzy oprócz tego, że stracili wszystko, spotykają się z zamknięciem portów i granic. Granice – powiedzieli młodzi – stały się koronami cierniowymi – podkreśliła Biagioni.
CZYTAJ DALEJ

Irlandia: chrzest nie narusza prawa dzieci

2026-01-22 10:18

[ TEMATY ]

chrzest

Irlandia

Adobe Stock

Była prezydent Irlandii Mary McAleese, prawniczka i kanonistka, stwierdziła niedawno w artykule opublikowanym na łamach dziennika Irish Times, że chrzest niemowląt narusza prawa człowieka dzieci i stanowi akt kontroli ze strony Kościoła. Duchowieństwo i świeccy katolicy w Irlandii zdecydowanie odrzucili te twierdzenia, postrzegając je jako okazję do wyjaśnienia, czym w istocie jest chrzest.

Biskup Alphonsus Cullinan, ordynariusz diecezji Waterford i Lismore, wyjaśnił w rozmowie ze stacją EWTN News, że chrzest niemowląt jest powszechną praktyką w większości wyznań chrześcijańskich i był praktykowany w Kościele od I wieku. „Jezus daje nam polecenie, aby iść i chrzcić. Kościół chrzci więc w posłuszeństwie wyraźnemu nakazowi, który ma oparcie w Biblii. Dlatego chrzest niemowląt, który włącza je w Ciało Chrystusa, czyli w Kościół, czyniąc je dziećmi Bożym jest czymś bardzo dobrym” - powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Rekord upadłości w branży taksówek

2026-01-23 07:18

[ TEMATY ]

samochody

pixabay.com

W 2025 r. zniknęło ponad 1,6 tys. firm, głównie jednoosobowych działalności – podaje „Rzeczpospolita”.

Z analiz Dun&Bradstreet (D&B), przygotowanych specjalnie dla „Rz”, wynika, że obecnie w kraju działa 49 tys. firm taxi. To wynik najniższy od 15 lat. Dla porównania w 2019 r. było ich 71 tys. Uśredniając, w ubiegłym roku każdego dnia znikało z rynku pięć firm, przy czym zjawisko uległo znacznemu przyśpieszeniu w drugiej połowie roku.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję