Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Na ratunek strzemieszyckiej bazylice

Niedziela sosnowiecka 16/2018, str. VIII

[ TEMATY ]

Bazylika

Stowarzyszenie Promocji Dzielnicy Strzemieszyce

Bazylika wpisuje się w szereg neogotyckich kościołów Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego

Bazylika wpisuje się w szereg neogotyckich kościołów Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezja sosnowiecka może poszczycić się czterema kościołami wyróżnionymi tytułem Bazyliki Mniejszej. Wśród nich najmłodszą jest bazylika Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dąbrowie Górniczej-Strzemieszycach. Wybudowana w latach 1903-1910 świątynia posiada wyjątkową wartość artystyczną i historyczną. Wpisuje się ona w szereg monumentalnych neogotyckich kościołów zaprojektowanych w Zagłębiu Śląsko-Dąbrowskim przez polskiego inżyniera i architekta Józefa Stefana Pomian-Pomianowskiego. W 2008 r. Ojciec Święty Benedykt XVI podniósł tę świątynię do godności Bazyliki Mniejszej. Świątynie odznaczone tym tytułem w sposób szczególny związane są z Kościołem rzymskim i osobą następcy św. Piotra.

Dla mieszkańców Strzemieszyc Wielkich kościół parafialny stanowi znak wielkiego umiłowania wiary. Jest jednocześnie wymownym świadkiem historii życia tamtych ludzi i stanowi niewątpliwie widoczne materialne bogactwo regionu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Od pewnego czasu strzemieszycki kościół boryka się z poważnym problemem pogarszającego się stanu technicznego obiektu. Jak wynika z przeprowadzonych już oględzin i badań, świątynia wymaga podjęcia natychmiastowych działań polegających na ratowaniu sklepień, więźby dachowej i murów budowli. Na podstawie opinii rzeczoznawcy budowlanego dr. inż. Zbigniewa Pająka „korozja biologiczna drewna spowodowana uszkodzeniami przez owady i butwienie w zawilgoconych strefach”, „uszkodzenia sklepień wynikające z nieznacznych nierównomiernych osiadań fundamentów, odkształcenia termiczne murowej konstrukcji sklepień oraz nacisk słupów konstrukcji wsporczej wieży sygnaturki do żeber sklepienia” wydają się poważnym problemem, którego konsekwencją będzie większa inwestycja remontowa – opowiada proboszcz parafii ks. prał. Zbigniew Książek.

Istnieje zatem potrzeba pozyskania ogromnych środków dla ratowania sklepień, więźby dachowej oraz murów okazałej bazyliki. Prace te nie tylko zabezpieczą zabytkową substancję kościoła przed dalszymi postępującymi uszkodzeniami, ale uchronią zwiedzających i korzystających stale z obiektu przed niebezpieczeństwem. Planowane prace polegające na naprawie elewacji zachodniej (naprawa sterczyn, przypór, maswerków), sklepienia lewej nawy bocznej, pęknięć ścian wewnętrznych, więźby dachowej nad transeptem (m.in. przez wzmocnienie zastrzałów) to duże wyzwanie dla wiernych parafii.

Troska o obiekty sakralne wpisane w krajobraz naszej narodowej tożsamości jest wyrazem szczególnego umiłowania historii i zachowania dziedzictwa kultury dla przyszłych pokoleń. Ks. prał. Zbigniew Książek wraz z parafianami podjęli się trudu zdobycia środków dla ratowania sklepień, więźby dachowej oraz murów okazałej bazyliki. Jest to trudne zadanie. Utrudnieniem jest także fakt, że świątynia nie jest wpisana do rejestru zabytków. Kościół jednak ma szansę na otrzymanie pieniędzy z samorządu wojewódzkiego, dotacji specjalnej ministra, funduszu kościelnego lub funduszy unijnych.

W apelu popartym przez pasterza diecezji sosnowieckiej bp. Grzegorza Kaszaka i prezydenta Dąbrowy Górniczej Zbigniewa Podrazę stwierdzono, że „nie ulega wątpliwości, że strzemieszycka świątynia, sanktuarium Najświętszego Serca Pana Jezusa, wielkie dzieło wybitnego architekta Józefa Pomian-Pomianowskiego jest jedną z najpiękniejszych świątyń południa kraju. Ratujmy dziedzictwo pokoleń, świadectwo wiary i polskości”. Niech zatem nie będzie nikomu obojętny los strzemieszyckiej bazyliki. Dzięki ludziom dobrej woli i zaangażowaniu wielu instytucji możliwe będzie uratowanie tego cennego obiektu na mapie Zagłębia Śląsko-Dąbrowskiego, Diecezji Sosnowieckiej oraz Miasta i Gminy Dąbrowa Górnicza.

2018-04-18 12:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W miejscu spoczynku Rybaka z Galilei

Mija właśnie 390 lat od konsekracji pięknej barokowej Bazyliki św. Piotra w Rzymie, którą znamy z transmisji telewizyjnych czy też z pielgrzymek do Watykanu

Bazylika św. Piotra wznosi się na miejscu istniejącej tam już wcześniej świątyni, wybudowanej w latach 324-26 nad grobem św. Piotra przez pierwszego chrześcijańskiego cesarza rzymskiego Konstantyna Wielkiego. Ta z kolei konstantyńska budowla zastąpiła dotychczasową małą kapliczkę-memorię wzniesioną tu w czasach krwawych prześladowań chrześcijan (ok. 155 r.), za pontyfikatu papieża Aniceta.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Fernández: nota o tytułach maryjnych częścią zwyczajnego nauczania Kościoła

Słowo „doktrynalna” w tytule ogłoszonej dziś noty Dykasterii Nauki Wiary o tytułach maryjnych „Mater Populi fidelis” wskazuje, że „ten dokument ma wartość szczególną, wyższą niż dokumenty, które opublikowaliśmy w ciągu ostatnich dwóch lat”. „Podpisana przez papieża, jest częścią zwyczajnego nauczania Kościoła i musi być brana pod uwagę w przypadku badań i zgłębiania tematyki mariologicznej” - wyjaśnił kard. Víctor Manuel Fernández podczas dzisiejszej prezentacji noty w kurii generalnej jezuitów w Rzymie.

Prefekt Dykasterii Nauki Wiary ujawnił, że jeszcze za czasów kard. Josepha Ratzingera (prefekta w latach 1982-2005) prowadzono „dokładną analizę” tych zagadnień. Jej konkluzji nie upubliczniono, choć „jej podstawowe założenia zostały potwierdzone przez prefekta Ratzingera w późniejszej książce”.
CZYTAJ DALEJ

Nowy Papież, stary algorytm. AI nie zna Leona XIV

2025-11-05 15:08

[ TEMATY ]

sztuczna inteligencja

AI

nowy papież

Leon XIV

stary algorytm

Adobe Stock

Choć od wyboru Papieża Leona XIV minęło już kilka miesięcy, niektóre algorytmy sztucznej inteligencji wciąż żyją w przeszłości. Jak zauważa National Catholic Register, popularne czaty wykorzystujące AI - w tym ChatGPT - mają poważny problem z uznaniem nowego Papieża.

Podziel się cytatem - odpowiedział ChatGPT na pytanie NCR o obecnego Papieża.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję