Reklama

Niedziela Małopolska

Możemy im pomóc

Niedziela małopolska 24/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

niepełnosprawni

Archiwum

To nie są zwykłe oazy – mówi ks. Rafał Słomba

To nie są zwykłe oazy – mówi ks. Rafał Słomba

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z pozoru zwykli ludzie. Wyróżnia ich czasem niepewny chód lub wózek inwalidzki. Choć często niedopuszczani do głosu, mają wiele do powiedzenia. Z pewnością tak jest w Stowarzyszeniu Cyrenejczyk, które działa w diecezji tarnowskiej i ma siedzibę w Limanowej.

Do stowarzyszenia należy 29-letnia Weronika Odziomek. Jest osobą niepełnosprawną, poruszającą się na wózku. Potrzebuje opieki 24 godziny na dobę. – Mam wspaniałych rodziców, którzy zawalczyli o moje życie – mówi Weronika. Mimo ciężkiej choroby (rdzeniowy zanik mięśni) pracuje jako psycholog w Szpitalu Powiatowym w Limanowej na oddziale paliatywnym. W rozmowie podkreśla: – Czuję się osobą spełnioną. Moja praca to kwestia wsparcia, bo ciężko mówić o terapii u osób, które kończą swoje życie. Czasem umiem dać im tylko uśmiech – opowiada Weronika.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Osobom niepełnosprawnym wytrwale towarzyszą wolontariusze, którym stowarzyszenie pomaga się przygotować, organizując szkolenia. Ich uczestnicy poznają podstawy pierwszej pomocy oraz opieki nad osobą niepełnosprawną. Jak mówią, czas spędzony z osobami niepełnosprawnymi to kwestia wymiany. Jedni dają swoje zdrowe ciało, drudzy – umacniają pomagających duchowo. Wolontariuszem jest Filip z Trzciany, dla którego czas spędzony z osobą niepełnosprawną jest bardzo cenny. – Musimy być gotowi na różne sytuacje, wolontariusz musi mieć silne nerwy – zauważa Filip i dodaje: – Czasem wydaje mi się, że oni dają mi więcej, niż ja im mogę zaoferować.

Duszpasterstwo Osób Niepełnosprawnych Ruchowo działa prężnie na terenie całej diecezji tarnowskiej. W ramach ich aktywności w okręgach organizują comiesięczne spotkania: najczęściej składają się one z Mszy św. i integracji. Co roku członkowie duszpasterstwa wyjeżdżają na oazy wakacyjne. Tym razem odbędą się one w Ochotnicy Górnej. Zapisy już trwają!

Duszpasterz niepełnosprawnych, ks. Rafał Słomba, nie ukrywa, że wsparcie finansowe w organizacji takiego wydarzenia jest niezbędne. Przekonuje: – To nie są zwykłe oazy wakacyjne. Tu trzeba np. specjalnych łóżek, trzeba wszystko przygotować tak, aby niepełnosprawni czuli się komfortowo. Oczywiście, pomagać będą wolontariusze, których zapraszam do uczestnictwa w oazie.

Każdy z nas może udzielić wsparcia zaangażowanym w organizowanie oaz dla osób niepełnosprawnych, wpłacając datki na konto Stowarzyszenia: 23 8804 0000 0000 0016 9241 0001. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.cyrenejczyk.com.

2019-06-12 09:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Niepełnosprawni alpejczycy w Czarnym Groniu

Niedziela bielsko-żywiecka 13/2013, str. 7

[ TEMATY ]

sport

niepełnosprawni

W. Adamik

Dariusz Michalczewski na zawodach w Czarnym Groniu

Dariusz Michalczewski na zawodach w Czarnym Groniu
Doroczne Mistrzostwa Polski Alpejczyków Niepełnosprawnych odbywają się w Szczyrku, a od 2 lat także na stoku w Czarnym Groniu w Rzykach k. Andrychowa. W tym roku, na II Mistrzostwa Polski w Narciarstwie Alpejskim Niepełnosprawnych EDF CUP w Szczyrku i Rzykach Praciakach na stoku w Czarnym Groniu przyjechali 14-18 marca zarówno utytułowani na olimpiadach polscy niepełnosprawni alpejczycy, tacy jak jeżdżący od wielu lat Andrzej Szczęsny, pozbawiony prawej nogi i biodra (zwyciężył w tym roku w slalomie), ale także mniej znani, którzy od niedawna uprawiają ten sport.
CZYTAJ DALEJ

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

[ TEMATY ]

św. Rita

Archiwum

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

Św. Rita, patronka spraw trudnych i beznadziejnych

W kalendarzu liturgicznym Kościół wspomina 22 maja św. Ritę z Cascii, zakonnicę, patronkę trudnych spraw. Do ponownego odczytania jej doświadczenia ludzkiego i duchowego jako znaku Bożego Miłosierdzia zachęca również papież Franciszek.

Margherita (której skrócona forma Rita stała się w praktyce jej nowym imieniem) urodziła się w 1367 r. w Cascii w środkowych Włoszech. Wbrew swojej woli musiała poślubić Ferdinando Manciniego, któremu urodziła dwóch synów. Gdy jej brutalnego i awanturniczego małżonka zamordowano w 1401 roku, obaj jej synowie przysięgli krwawą zemstę. Rita modliła się gorąco, aby jej dzieci nie były mordercami, ale synowie zginęli w 1402 roku. Choć z trudem znosiła swój los, przebaczyła oprawcom. Chciała wstąpić jako pustelnica do zakonu augustianów w Cascia, ale nie przyjęto jej. Tradycja mówi, że w nocnym widzeniu ukazali się jej święci Jan Chrzciciel, Augustyn i Mikołaj z Tolentino, którzy zaprowadzili ją do bram zakonnych. Po wielokrotnych odmowach Ritę ostatecznie przyjęto do zakonu w 1407 r.
CZYTAJ DALEJ

Wizerunek Matki Bożej Łaskiej wraca do Urzędu Miejskiego

2026-05-22 13:18

[ TEMATY ]

Łask

Piotr Drzewiecki

Wizerunek Matki Bożej Łaskiej w Łaskiej Kolegiacie

Wizerunek Matki Bożej Łaskiej w Łaskiej Kolegiacie

Stowarzyszenie Fidei Defensor oraz Instytut Ordo Iuris informują o sukcesie merytorycznego dialogu i skutecznej obrony lokalnego dziedzictwa w Łasku. Dzięki zorganizowanemu sprzeciwowi mieszkańców oraz profesjonalnemu wsparciu prawnemu, wizerunek Matki Bożej Łaskiej – oficjalnej Patronki Miasta i Gminy – powraca na swoje godne miejsce w Urzędzie Miejskim.

Sprawa wywołała ogromne poruszenie lokalnej wspólnoty, kiedy to pamiątkowa płaskorzeźba oraz towarzysząca jej bulla watykańska zostały usunięte z gabinetu burmistrza i przeniesione do muzeum. Usunięcie symbolu, będącego owocem formalnej procedury z lat 2022–2023 i zatwierdzonego przez Stolicę Apostolską z upoważnienia Papieża Franciszka, spotkało się z natychmiastową reakcją. Mieszkańcy Łasku, wspierani przez Instytutu Ordo Iuris oraz Stowarzyszenia Fidei Defensor, sformułowali oficjalną petycję, pod którą zbierano podpisy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję