Reklama

Niedziela Częstochowska

Podnoszą standardy

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej przekazała respiratory dla szpitali w Częstochowie, Zawierciu i Pajęcznie oraz dla Domu Pomocy Społecznej „Domus Misericordiae”. Otworzyła również nowoczesny magazyn na żywność.

Niedziela częstochowska 27/2020, str. V

[ TEMATY ]

pandemia

respirator

Caritas Archidiecezji Częstochowskiej

Michał Janik/TV Niedziela

Respirator dla szpitala w Pajęcznie

Respirator dla szpitala w Pajęcznie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dyrektorzy szpitali odebrali sprzęt 24 czerwca w Centrum Wolontariatu i Administracji Caritas Archidiecezji Częstochowskiej. 5 respiratorów to dar Caritas Polska w ramach akcji „Wdzięczni medykom”, Caritas częstochowskiej, biskupów i kapłanów archidiecezji oraz indywidualnych darczyńców. – Cieszymy się, że sprzęty będą dobrze wykorzystane – powiedział ks. Marek Bator, dyrektor Caritas częstochowskiej.

Respiratory wręczali bp Andrzej Przybylski oraz ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Trudny czas epidemii to doświadczenie, czyli również wezwanie do świadectwa. Za to świadectwo dziękuję służbie zdrowia – powiedział bp Przybylski. Wyraził również wdzięczność kapłanom archidiecezji częstochowskiej, którzy odpowiedzieli na apel abp. Wacława Depo i zebrali na respiratory 160 tys. zł. Do podziękowań dołączył się ks. Iżycki. – Cieszę się, że możemy dorzucić naszą cegiełkę – przyznał dyrektor Caritas Polska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Pandemia ujawniła, że szpitale zaczynają być jednym z elementów tkanki społecznej, dlatego myślę, że w przyszłości będziemy myśleć o lecznictwie nie tylko jako o usłudze – powiedział Zbigniew Bajkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie. – Byliśmy pierwszym szpitalem, który przyjął pacjenta z podejrzeniem koronawirusa, a który wrócił z Chin i wylądował na lotnisku w Pyrzowicach. Tak to się wszystko zaczęło. Gdyby to była prosta walka, już dawno byśmy ją wygrali – zauważył Piotr Zachariasiewicz, dyrektor Szpitala Powiatowego w Zawierciu.

Respiratory odebrali również: Agnieszka Kubot-Krawczyk – dyrektor Szpitala Powiatowego w Pajęcznie (na zdjęciu), Wojciech Konieczny – dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie oraz Justyna Profus – kierownik Domu Pomocy Społecznej „Domus Misericordiae”.

Dzień po przekazaniu respiratorów Caritas częstochowska otworzyła nowoczesny magazyn żywnościowy przy ul. Ogrodowej w Częstochowie. Budynek poświęcił bp senior Antoni Długosz. W oficjalnym otwarciu uczestniczyli: dyrekcja i pracownicy Caritas częstochowskiej, przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Biura Ministra Klimatu i Urzędu Miasta Częstochowy oraz główny wykonawca inwestycji.

160 tys. zł to dar kapłanów na zakup respiratorów.

Podziel się cytatem

Magazyn powstał w ramach projektu „Zapobieganie powstawaniu odpadów poprzez zwiększenie odbiorców żywności o kończącym się terminie ważności przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej” sfinansowanego przez NFOŚiGW. To jeden z pierwszych magazynów tego typu w Polsce.

– Bardzo się cieszę, że możemy podnieść standardy naszych usług charytatywnych – powiedział ks. Bator. – Dziękuję NFOŚiGW za dotację, ponieważ Caritas nigdy nie byłoby stać na wybudowanie takiego magazynu. Ta inwestycja to spełnienie naszych marzeń – przyznał.

Reklama

– Codziennie widzimy dokonania niezwykle potrzebnej instytucji, którą jest Caritas, i chętnie wspieramy takie lokalne przedsięwzięcia – powiedział Artur Szymon Michalski, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.

Na podwójną korzyść funkcjonowania magazynu zwrócił uwagę Przemysław Bednarski, dyrektor Biura Ministra Klimatu. – Cieszymy się, że za pośrednictwem NFOŚiGW możemy wspierać aspekty proklimatyczne i prospołeczne takich inwestycji – podkreślił.

Magazyn jest wyposażony w chłodnię i mroźnię. W ramach projektu Caritas zakupiła również samochody dostawcze, wózki paletowe, kompostowniki i wysokoskładowe regały.

Dzięki budowie magazynu Caritas Archidiecezji Częstochowskiej zyskała miejsce do przechowywania żywności o krótkim terminie ważności, którą odbiera od swoich partnerów i przekazuje osobom potrzebującym.

2020-06-30 12:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Szczecin Fundacja Małych Stópek ufundowała respirator dla szpitala zakaźnego

[ TEMATY ]

respirator

Adobe Stock

Z pomocą darczyńców szczecińska Fundacja Małych Stópek w niespełna tydzień zebrała kwotę potrzebną na zakup respiratora. Środki na sprzęt ratujący życie zostaną przekazane do jednoimiennego szczecińskiego szpitala zakaźnego.

- Dziękujemy wszystkim, którzy nas wsparli. Nie spodziewaliśmy się, że tak szybko uda się zebrać nam potrzebną kwotę, ale jak zwykle nasi darczyńcy nie zawiedli. To jednak nie koniec walki. W dalszym ciągu zachęcamy do otwartości serc, gdyż chcemy ufundować kolejne respiratory, z których każdy kosztuje około 100 tys. złotych - mówi ks. Tomasz Kancelarczyk, prezes fundacji.
CZYTAJ DALEJ

Kardynałowie o kulturze potęgi i cywilizacji miłości

2026-06-27 11:24

[ TEMATY ]

kardynałowie

kultura potęgi

cywilizacja miłości

Vatican Media

Nadzwyczajny konsystorz zwołany przez Leona XIV

Nadzwyczajny konsystorz zwołany przez Leona XIV

W Watykanie trwa nadzwyczajny konsystorz zwołany przez Leona XIV. Druga sesja obrad, która odbyła się w piątek po południu, była poświęcona tematowi „Kultura potęgi i cywilizacja miłości”. Publikujemy syntezę prac tej sesji.

Obrady Kolegium Kardynalskiego odbywają się 26 i 27 czerwca z udziałem kardynałów z całego świata. W pierwszym dniu uczestnicy podjęli refleksję nad wyzwaniami współczesnego świata, misją ewangelizacyjną Kościoła oraz budowaniem pokoju. Prace prowadzone są metodą synodalną i obejmują modlitwę, osobistą refleksję, spotkania w małych grupach oraz sesje plenarne.
CZYTAJ DALEJ

Kościół powinien ukazywać samarytańskie oblicze - mówili kardynałowie podczas 3. sesji konsystorza

2026-06-27 15:37

[ TEMATY ]

Kościół

konsystorz

samarytańskie oblicze

Vatican Media

3. sesja konsystorza nadzwyczajnego

3. sesja konsystorza nadzwyczajnego

Podczas trzeciej sesji konsystorza w Watykanie w sobotę 27 czerwca kardynałowie zwrócili uwagę na podziały występujące w świecie, które uderzają najbardziej w ubogich, a młodym odbierają nadzieję. Kościół powinien ukazywać oblicze samarytańskie – wskazywali.

Przedpołudniowa sesja konsystorza nadzwyczajnego rozpoczęła się Mszą św., celebrowaną przez dziekana kolegium kardynalskiego kard. Giovanniego Battistę Re.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję