Reklama

Niedziela Małopolska

Święty naszych czasów

W Krakowie rozwija się kult św. Szarbela, za którego wstawiennictwem jego czciciele proszą m.in. o pokój w rodzinach, uzdrowienie z nieuleczalnej choroby i nawrócenie.

Niedziela małopolska 48/2020, str. III

[ TEMATY ]

kult

Szarbel Makhlouf

Archiwum parafii Świętego Krzyża

W krakowskich parafiach odbywają się nabożeństwa ku czci św. Szarbela z namaszczeniem wiernych olejem świętego

W krakowskich parafiach odbywają się nabożeństwa ku czci św. Szarbela z namaszczeniem wiernych olejem świętego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

5 grudnia przypada 55. rocznica beatyfikacji o. Szarbela Makhloufa, dokonana przez papieża Pawła VI. Zakonnik maronicki, mieszkający 23 lata na pustelni, już za życia odznaczał się głębokim zjednoczeniem z Chrystusem, czego owoce dopiero po śmierci przyniosły wielkie żniwo. Kult świętego zaczął się szybko rozszerzać, a liczne świadectwa uzdrowień duszy i ciała mnożyły się każdego dnia. 

Pustelnik z Libanu zawitał na krakowską ziemię w nieplanowanych okolicznościach. Ksiądz Paweł Kubani, jeszcze jako proboszcz parafii Świętego Krzyża w Krakowie, w 2011 r. po pielgrzymce do Libanu przywiózł relikwie świętego II stopnia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Nie planowałem robić żadnego nabożeństwa – wyznaje kapłan. – Po miesiącu od pielgrzymki o. Zygmunt Kwiatkowski SJ przybył do Krakowa z bp. Jano Batahem z Bejrutu. Biskup chciał odprawić Mszę św. Spontanicznie zaplanowaliśmy Eucharystię w naszej parafii wraz z wprowadzeniem tych relikwii. Bardzo nas zdumiało to, że przyszło wiele osób, trudno było wejść do kościoła. Pomyślałem sobie już w czasie tej Mszy św., że skoro ludzie potrzebują takiej modlitwy, to czemu nie robić tego co miesiąc? I tak św. Szarbel zagościł w sercu Krakowa – streszcza duchowny.

Reklama

W 2018 ks. Paweł został proboszczem parafii św. Brata Alberta (os. Dywizjonu 303) i tam, już na prośbę parafian, zaczął rozwijać kult zakonnika. Kapłan cytuje wypowiedź papieża Franciszka: „To jest święty, przez którego Bóg udziela najwięcej łask w naszych czasach”. Nabożeństwo w nowohuckiej parafii odbywa się każdego 22. dnia miesiąca. O godz. 17 jest Różaniec z prośbami i podziękowaniami, o godz. 18 Msza św., a po niej błogosławieństwo wiernych olejem św. Szarbela przywożonym z Libanu.

Zainicjowany kult św. Szarbela w kościele Świętego Krzyża chętnie kontynuuje obecny proboszcz ks. Dariusz Guziak. – Owocem spotkania ze świętym jest wspólnota osób, która żyje duchowością pustelnika i pragnie ją pogłębiać, następnie apostołować – informuje ks. Guziak i dodaje: – Podczas nabożeństwa odczytuję prośby. Najwięcej wołania jest o zdrowie, nawrócenie, pojednanie w rodzinach.

Proboszcz jest pełny nadziei, że kult zakonnika będzie się rozrastać: – Jesteśmy w stałym kontakcie z członkami wspólnoty monastycznej w Annaya, którzy są naszymi przyjaciółmi. Szukamy wspólnie dróg rozwoju kultu, by przybliżyć ewangeliczne orędzie, które Pan Bóg przez św. Szarbela daje Kościołowi i światu.

Nabożeństwo w kościele Świętego Krzyża w Krakowie odbywa się każdego 30. dnia miesiąca. Od godz. 16.30 modlitwa próśb, później o godz. 17.30 – Różaniec, a następnie o 18 Msza św. z indywidualnym błogosławieństwem olejem.

Kolejne miejsce kultu świętego w Krakowie to sanktuarium św. Jana Pawła II na Białych Morzach, gdzie każdego 28. dnia miesiąca o godz. 17 odbywa się Msza św. wotywna i nabożeństwo ku czci św. Szarbela.

– W 2015 r. odwiedziłem Liban – mówi Marcin Kołpanowicz, autor książki Ziemia św. Charbela. – Wielkie wrażenie zrobiła na mnie pobożność Kościoła maronickiego. W sanktuarium w Annaya znajduje się muzeum, w którym wystawione są przesiąknięte osoczem szaty, zdejmowane z ciała mnicha podczas kolejnych ekshumacji. W gablotach wystawiono tysiące listów, które nadchodzą z całego świata z podziękowaniami za cuda. Warto zauważyć, że św. Szarbel wyprasza uzdrowienia nie tylko chrześcijan, ale także muzułmanów, a nawet ateistów. Można powiedzieć, że swym olejem namaszcza rany, które powstały z wzajemnej wrogości narodów i wyznań – podsumowuje p. Kopłanowicz.

2020-11-25 11:08

Oceń: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Egipt: rząd zalegalizował już prawie 800 świątyń chrześcijańskich

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

świątynia

Egipt

kult

enterlinedesign/fotolia.com

Dotychczas w Egipcie zalegalizowano 783 chrześcijańskie miejsca kultu, które przeszły odpowiednie kontrole ministerialne. Dane te ujawnił 5 marca Komitet ds. Uregulowania, Odnowy i Budowy Nowych Kościołów, prowadzący tę procedurę, na posiedzeniu Rady Ministrów pod przewodnictwem premiera Mostafy Kamala Madbulego, która zatwierdziła przedstawione jej sprawozdanie.

Wspomniana legalizacja, zwana też „regularyzacją”, jest kampanią rządową, mającą za zadanie formalną legalizację kościołów chrześcijańskich, wzniesionych w przeszłości bez wymaganych dokumentów rządowych, a także wydawanie zezwoleń na budowę nowych świątyń.
CZYTAJ DALEJ

„Nie mówić o Panu Bogu, to jest obciach” – Rafał Patyra o sile wiary

2025-12-05 21:39

[ TEMATY ]

świadectwa

Rafał Patyra

Red.

Rafał Patyra

Rafał Patyra

Rafał Patyra, znany dziennikarz, obecnie związany z TV Republika, nie ukrywa swojej głębokiej wiary. W swoich publicznych wypowiedziach stanowczo podkreśla, że otwarte mówienie o Bogu jest w dzisiejszych czasach nie tylko wyrazem odwagi, ale przede wszystkim koniecznością. Dziennikarz dla portalu niedziela.pl dzieli się swoim osobistym doświadczeniem, w którym zerwanie z „luźnymi” relacjami z Bogiem odmieniło jego życie.

Rafał Patyra jest jednym z tych medialnych głosów, które z pełną świadomością i bez wstydu przyznają się do Chrystusa. W przeciwieństwie do powszechnego trendu sprowadzania wiary do sfery całkowicie prywatnej, dziennikarz zachęca do publicznego świadectwa, nazywając milczenie o Bogu... obciachem.
CZYTAJ DALEJ

Uniwersytety budowniczymi pojednania

2025-12-05 21:12

plakat organizatorów

W Polsce i Niemczech brakuje ludzi, którzy zaczęliby budować mosty w miejsce odradzających się murów – uważają rektorzy uczelni katolickich i kościelnych, którzy napisali list na temat pojednania polsko-niemieckiego.

Proponują w nim, by ton tym relacjom zaczęła nadawać społeczność akademicka z obu krajów. „Dajmy przykład jak budować pojednanie na miarę naszych czasów” – apelują autorzy listu. Jednym z nich jest ks. prof. Robert Tyrała, rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję