Reklama

Aspekty

Wierni się doczekali

W kożuchowskiej farze pw. Matki Bożej Gromnicznej z początkiem marca odsłonięto odnowiony ołtarz główny.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 12/2022, str. VI

[ TEMATY ]

renowacja

remont

Karolina Krasowska

Ks. Mariusz Dudka zwieńczył dzieło swoich poprzedników

Ks. Mariusz Dudka zwieńczył dzieło swoich poprzedników

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Miejscowi wierni od kilku lat oczekiwali na ten moment. – Rok 2022 i Środa Popielcowa, w którą otworzyliśmy odświeżone prezbiterium to szczególne wydarzenie dla naszej parafii – podkreśla proboszcz ks. Mariusz Dudka.

Mocno złocony

Reklama

Kościół farny w Kożuchowie, wzmiankowany już w połowie XIII wieku, należy do najstarszych zabytków architektury w województwie lubuskim. Jest najcenniejszym kulturowo obiektem w mieście, prezentującym wysokie walory architektoniczne, bogatą galerię sztuki z zakresu malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego. Obecna bryła architektoniczna kościoła została ukształtowana w wyniku kilku faz budowlanych. W dniu dzisiejszym świątynia prezentuje stan ukształtowany po pożarze w 1764 r. W zasadniczym trzonie jest budowlą późnogotycką z elementami renesansu oraz baroku. Do najznakomitszych elementów wystroju świątyni należy zespół rozmaitych obrazów ołtarzowych, wystrój malarski ambony (1681) oraz kaplicy Wszystkich Świętych. Ołtarz główny do kożuchowskiej świątyni został ufundowany w 1668 r. i wykonany przez „snycerza i stolarza” w Grodzisku Wielkopolskim. Rok później ustawiono nastawę w kościele, a w 1672 r. pokryto polichromią oraz wyzłocono i ostatecznie ukończono 14 stycznia 1673 r. – Ołtarz w kościele farnym jest dwunawowy, prezentujący na dwóch obrazach chrzest Pana Jezusa i ofiarowanie Pana Jezusa w świątyni. Jest wzbogacony o ornamenty, mocno złocony; takich elementów złoconych, jak choćby całe sklepienie, jest naprawdę bardzo dużo. Mamy również oddzielnie stojący ołtarz główny przedsoborowy z tabernakulum, który jest już przebadany, gotowy do konserwacji i złocenia – to jest coś, co nas jeszcze czeka – mówi ks. Mariusz Dudka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cztery etapy

Pierwsze prace przy odnowieniu ołtarza rozpoczęto już w 2012 r. za śp. ks. Władysława Stachury. Jego dzieło kontynuował ks. Robert Węglewski. Niestety prace zostały przerwane dwa lata później ze względu na problemy związane z konstrukcją całego kościoła i wieży. Wówczas wstrzymano prace konserwatorskie ołtarza, a ratowano konstrukcję całej świątyni. W międzyczasie udało się jednak odrestaurować dwa bliźniacze obrazy główne w ołtarzu, czyli „Chrzest Chrystusa” i „Ofiarowanie Jezusa w świątyni” autorstwa rodzimego artysty Georga Lichtenfelsa, zwanego „kożuchowskim Rubensem”. Oba obrazy zostały namalowane w 1668 r. Prace przy ołtarzu były wykonywane czterema etapami przez różnych konserwatorów. – Podczas pierwszego etapu prac odnowiona została prawa strona ołtarza. Następnie renowacji zostało poddane jego zwieńczenie (drugi etap), figury czterech złoconych aniołów i obraz (trzeci etap). W czasie czwartego etapu renowacji poddano elementy polichromowane i złocone znajdujące się w lewej stronie ołtarza – wyjaśnia Paweł Dyczewski z firmy Art Monument, ostatni kończący dzieło konserwator, który podjął prace od drugiego etapu. Zakończenie prac przy ołtarzu było możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, lubuskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków, gminy Kożuchów oraz ofiarności parafian. Odświeżone zostało również prezbiterium, a antyczna biel wokół odnowionego ołtarza daje niesamowite kontrasty i efekt.

Pobożność maryjna

Pierwotnie kożuchowska fara nosiła wezwanie Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. Obecnie funkcjonuje tytulatura bardziej ludowa, a kościół parafialny nosi patronat Matki Bożej Gromnicznej. – Każdego 2 lutego obchodzimy w parafii uroczystość odpustową, kiedy jest cieplej, w maju bądź czerwcu mamy festyn parafialny. W każdą środę w kościele parafialnym zanoszona jest Nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy, codziennie odmawiany jest Różaniec. Pobożność maryjna w naszej świątyni jest naprawdę widoczna – kończy ks. Mariusz Dudka.

2022-03-15 11:48

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mamy kościół i kapłanów

Niedziela bielsko-żywiecka 5/2020, str. IV

[ TEMATY ]

renowacja

jubileusz

zabytki

jubileusz kapłaństwa

Stare Bielsko

RK

Uroczystości w Starym Bielsku. Na pierwszym planie jubilat

Uroczystości w Starym Bielsku. Na pierwszym planie jubilat

W Starym Bielsku dziękowano za zakończenie renowacji zabytkowej świątyni oraz za 80. rocznicę urodzin ks. prał. Antoniego Kulawika, wieloletniego proboszcza tej wspólnoty parafialnej.

Dziękczynną Mszę św. celebrowano 19 stycznia. Okolicznościowej liturgii przewodniczył bp Piotr Greger. – Kościół najbardziej się urzeczywistnia i objawia swoją obecność, kiedy wierni razem gromadzą się na sprawowaniu Eucharystii – mówił w kazaniu biskup. Chwilę później hierarcha nawiązał do definicji parafii jako wspólnoty eucharystycznej, którą w adhortacji „Christifideles laici” nakreślił św. Jan Paweł II. Aby skonkretyzować ten zapis, jak podkreślił kaznodzieja, muszą zostać spełnione dwa warunki: pierwszym jest przestrzeń (kościół, kaplica), a drugim, obecność kapłana. Niestety, co zauważył biskup, w wielu zsekularyzowanych krajach, mimo istnienia świątyń, Eucharystia nie jest odprawiana, gdyż nie ma powołań do stanu duchownego. – My, na szczęście, mamy kościół i kapłanów – spuentował kaznodzieja.
CZYTAJ DALEJ

Częstochowa/ Kard. Ryś: bez względu na narodowość, na Jasnej Górze wszyscy jesteśmy w domu

2026-06-24 07:19

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Kard. Grzegorz Ryś

Karol Porwich/Niedziela

Na Jasnej Górze trwa Narodowa Pielgrzymka Węgrów. Mszę dla pątników odprawił kard. Grzegorz Ryś. Bez względu na narodowość, na Jasnej Górze wszyscy jesteśmy w domu - powiedział. Polskę i Węgry łączą m.in dzieje zakonu paulinów, który pochodzi z Węgier.

Węgrzy tradycyjnie dotarli do Polski specjalnie zamówionym pociągiem. To już dziesięcioletnia tradycja ich pielgrzymowania. Z pątnikami przybył prowincjał placówki paulińskiej na Węgrzech, ojciec Andras Vizi. - Posługuję w Maria Nostra, skąd na Jasną Górę przyszli paulini - powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Św. Franciszek - utracjusz i hulaka, który stał się wzorem pokuty i wyrzeczenia

2026-06-24 21:07

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

BP KEP

Św. Franciszek urodził się jako Giovanni di Pietro di Bernardone, syn bogatego kupca, zajmującego się handlem drogimi tkaninami. Został rycerzem i jako konny wojownik wziął udział w bitwie pod Collestradą jako przeciwnik… wojsk papieża. Po klęsce stracił zainteresowanie uczestnictwem w zabawach, wojnach oraz pracą u ojca. Rozdawał hojne jałmużny i całował po rękach trędowatych.

Z wolna dołączali do niego naśladowcy. Franciszek stał się założycielem zakonu franciszkanów, a pośrednio także klarysek i tercjarzy. Był gorliwym misjonarzem - nie bał się przyłączyć do krucjaty, czy wyruszyć do Egiptu, by przekonać sułtana Malika Al-Kamila do świętej wiary katolickiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję