Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 7/2023, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka parlamentarzystów

Z modlitwą za Ojczyznę, o pokój dla Ukrainy na Jasną Górę przybyła 34. Pielgrzymka Parlamentarzystów. Uczestniczyli w niej posłowie, senatorowie różnych ugrupowań na czele z marszałek Sejmu Elżbietą Witek i prezesem Rady Ministrów Mateuszem Morawieckim. Eucharystii przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który za papieżem Pawłem VI przypomniał, że polityka jest trudnym sposobem wykonywania chrześcijańskiego obowiązku służby drugim. Elżbieta Witek podkreśliła natomiast, że dzięki wszystkim modlitwom za Polskę zanoszonym codziennie w narodowym sanktuarium Polaków pokazaliśmy światu w czasie wojny za naszą wschodnią granicą, czym jest prawdziwa miłość bliźniego, pomoc dla Ukrainy. – Myślę, że ta moc płynęła też stąd, z Jasnej Góry. I tu co roku przyjeżdżamy, żeby to potwierdzić, żeby podtrzymać się na duchu szczególnie w tych najtrudniejszych momentach. Wtedy idziemy do Matki i prosimy Ją o pomoc i wsparcie – powiedziała. Posłowie i senatorowie III Rzeczypospolitej swoją pielgrzymką nawiązują do tradycji parlamentu polskiego, który w ciągu wieków wielokrotnie przybywał na Jasną Górę.

Dzięki trosce paulinów i pielgrzymów

Reklama

Do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, po 55 latach przerwy i po półtorarocznej renowacji, wróciły zabytkowe organy godzinkowe, które odzyskały dawną świetność. Dziękując za ofiarność pielgrzymów i pracę specjalistów przy remoncie instrumentu, przełożony generalny Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski podkreślił, że Jasna Góra jest „wyjątkowym miejscem, gdzie nieustannie doświadczamy obfitości Bożych łask, miłości Maryi, jedności Kościoła, a także ogromnej dobroci i szlachetności człowieka”. Generał Paulinów sprawował Mszę św. dziękczynną w intencji wszystkich, którzy ofiarą i pracą wsparli dzieło renowacji. Ojciec Chrapkowski wyraził nadzieję, że brzmienie odrestaurowanych organów godzinkowych będzie na nowo pomagało pielgrzymom i zakonnikom w modlitwie oraz w pięknej celebracji liturgii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak przekazał wszystkim ofiarodawcom słowa wdzięczności i przypomniał, że organy, które od stycznia znowu grają w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, mają też wyjątkową wartość historyczną. Szafa organowa liczy 150 lat, a niektóre z najstarszych piszczałek nawet ok. 300 lat. W trakcie prac remontowych odkryto, że piszczałki są znacznie starsze, niż wskazują na to archiwa oraz inskrypcje wewnątrz instrumentu. Okazało się też, że np. blacha użyta w XIX wieku do budowy piszczałek pochodzi z wcześniejszego instrumentu z XVIII wieku (1724 r.). – Powoduje to, że ich brzmienie jest jeszcze głębsze – wyjaśnia.

Odrestaurowania instrumentu dokonał Zakład Budowy, Renowacji i Naprawy Organów z Zabrza. Organy te będą służyć do „podgrywania” Godzinek, które są codziennie śpiewane w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej o godz. 5.30, a także do akompaniowania podczas czuwań nocnych oraz chórom śpiewającym w bocznej emporze.

Aby poznać Matkę Chrystusa

Sobotnie Wykłady Maryjne na Jasnej Górze to cykl otwartych spotkań dla tych, którzy chcą poznać i pokochać Matkę Chrystusa. Odbywają się od listopada w jedną z sobót miesiąca. Podczas wykładów w styczniu i lutym była mowa m.in. o aktualności tematu objawień maryjnych, o tym, jak je rozumieć, jakie kryteria decydują o ich autentyczności i przyjęciu przez Kościół. Kolejny wykład zaplanowany jest na marzec, a w kwietniu odbędzie się 2-dniowe sympozjum mariologiczne. Organizatorem spotkań jest Jasnogórski Instytut Maryjny przy współpracy z Wyższym Instytutem Studiów Teologicznych w Częstochowie.

Jasnogórski flesz

• 19 lutego – rozpoczyna się 40-godzinne nabożeństwo Adoracji Najświętszego Sakramentu – w ramach przygotowania do Wielkiego Postu.

2023-02-07 13:52

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wieża jasnogórska jutro zostanie podświetlona na czerwono

[ TEMATY ]

Częstochowa

Jasna Góra

BPJG

Jasnogórska wieża już jutro zostanie podświetlona na czerwono. To w ramach ogólnoświatowej kampanii RedWeek organizowanej przez Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Celem akcji jest pogłębienie świadomości na temat prześladowania chrześcijan za wiarę. W duchu solidarności czerwonym światłem podświetlane są znaczące miejsca: katedry, pomniki i budynki publiczne na całym świecie. W Polsce do akcji zaproszone zostały Jasna Góra i Poznań. Czerwone światło symbolizuje krew męczenników. Ponad 416 mln chrześcijan na całym świecie cierpi różne formy dyskryminacji oraz prześladowań za wiarę w Chrystusa, także za cenę życia.

- Chcemy wyrazić naszą solidarność z tymi, którzy cierpią za wiarę - powiedział kustosz Jasnej Góry, o. Waldemar Pastusiak. - Musimy ciągle przypominać sobie, jak wielu chrześcijan na świecie jest prześladowanych z powodu wyznawanej wiary i pamiętać, że to Chrystus cierpi w tych ludziach, społecznościach i narodach. Naszym zewnętrznym wyrazem solidarności będzie podświetlenie wieży jasnogórskiej w kolorze czerwonym - zaznaczył o. Pastusiak.
CZYTAJ DALEJ

Przemyśl: Msza żałobna w intencji abp. Michalika

2026-05-08 16:57

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

pogrzeb

Przemyśl

śp. abp Józef Michalik

Łukasz Sztolf

Abp. Wacław Depo

Abp. Wacław Depo

- Modlimy się dzisiaj, dziękując za jego piękne życie i prosimy, aby te dzieła, nad którymi pracował, zaowocowały także w naszej rzeczywistości - powiedział abp Adam Szal podczas Mszy świętej żałobnej w intencji śp. abp. Józefa Michalika. Homilię w pierwszym dniu uroczystości pogrzebowych wygłosił abp Wacław Depo. Rozpoczynając, metropolita częstochowski powrócił do nauczania zmarłego abpa Michalika i jego spojrzenia na koniec ziemskiego życia, który mówił, że życie człowieka wierzącego jest radością i nadzieję, poruszania się w obecności Boga.

Podczas swojej refleksji abp Depo sporo miejsca poświęcił życiorysowi śp. ks. abpa Józefa Michalika, zwracając uwagę na okoliczności rodzącego się w nim powołania kapłańskiego, aż po liczne zadania, których podejmował się przez lata posługi kapłańskiej i biskupiej.
CZYTAJ DALEJ

Parafia świętuje jubileusz 700-lecia

2026-05-08 20:52

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

- Dzisiaj chcemy za nich dziękować Bogu i prosić, abyśmy życzyli sobie dobrze i czuli się za siebie odpowiedzialni – mówił bp Krzysztof Nitkiewicz.

Parafia pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Racławicach świętowała jubileusz 700-lecia pierwszej wzmianki pisanej o swojej wspólnocie. Uroczystościom odpustowym przewodniczył biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję