Reklama

Wiara

Elementarz biblijny

Nowe przymierze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsze czytanie dzisiejszej Liturgii Słowa to fragment tzw. Księgi Pocieszenia – proroctw Jeremiasza, obejmujących rozdziały 30-33 jego księgi. Wyrażają one nadzieję na odnowienie Izraela, powrót z niewoli babilońskiej oraz przyszłą pomyślność. Zapowiadana odnowa jest dziełem Bożej miłości, której owocem będą nowy Izrael i nowa Jerozolima – przejście od cierpienia i ucisku do stabilności i pokoju. Proroctwa Jeremiasza w tej sekcji opierają się na Bożych obietnicach, których zasadniczą treść stanowi dar zbawienia. Owo zbawienie nie jest jednak przedstawione jako konkretne wydarzenie czy pojedynczy dar. Zostaje ono naświetlone z różnych perspektyw jako całość działania dobrego i miłosiernego Boga względem człowieka.

Dzisiejsze czytanie jest zapowiedzią nowego przymierza. „Oto nadchodzą dni” – sformułowanie to jest jedną z form prorockiego przekazu, która wskazuje na mającą się zrealizować Bożą obietnicę. Dotyczy ona bezpośrednio relacji między Bogiem a wybranym przez Niego ludem. Zapowiadane nowe przymierze nie może zostać porównane z żadnym podobnym aktem w historii zbawienia. Nawet tak fundamentalny dla tożsamości Izraela moment jak wyprowadzenie z Egiptu i zawarcie przymierza na górze Synaj nie stanowią tutaj punktu odniesienia. Przymierze synajskie zostało złamane przez lud wybrany w wyniku buntu i nieposłuszeństwa, o którym opowiada historia wędrówki przez pustynię w kierunku ziemi obiecanej. Ta forma relacji nie zostanie powtórzona ani odnowiona. Prorok zapowiada rzeczywistość absolutnie nową, dotychczas nieznaną. Nowe otwarcie w dialogu między Bogiem a człowiekiem domaga się nowego przymierza. Jego nowość wyraża się przede wszystkim w fakcie, że będzie miało ono charakter ściśle duchowy. Bóg umieści w sercach ludzkich swoje prawo. Nie będą to już przepisy utrwalone na kamiennych tablicach, jak te przekazane Mojżeszowi. Boże objawienie nie dokona się za pośrednictwem zewnętrznych znaków znanych z przymierza synajskiego, takich jak grzmoty, mrok czy dźwięk trąby (por. Wj 19). Tym razem będzie miało ono charakter indywidualny – będzie zwrócone bezpośrednio do serca każdego z wierzących. W biblijnej antropologii serce rozumiane jest jako odpowiednik sumienia – przestrzeń podejmowania zasadniczych decyzji i dokonywania wyborów. Bóg objawi się zatem nie jako zewnętrzny partner dialogu przekazujący określony kodeks postępowania, ale da się poznać „od wewnątrz”, w intymności ludzkiego serca. Zasadniczym celem tej Bożej inicjatywy jest przebaczenie, puszczenie w niepamięć popełnionych przez lud grzechów. Nowe przymierze to otwarcie nowego rozdziału w historii. Bóg przemawiający i obecny w ludzkim sercu – to nowość wyrażona w bliskości. Ta nowość dotyczy zarówno formy przekazu, jak i samej treści obietnicy. Prorocka zapowiedź staje się w ten sposób źródłem prawdziwego pocieszenia, opartego na nadziei złożonej w dobrym i wiernym Bogu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2024-03-12 13:35

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co nadaje sens życiu człowieka?

Fraza „marność nad marnościami” (po hebrajsku hevel hevelim) wykorzystuje środek literacko-retoryczny, w którym słowo zostaje powtórzone w stopniu najwyższym. Powtórzenie to ma na celu podkreślenie absolutnego wymiaru danego pojęcia. W ten sposób wzmocniony zostaje przekaz wyrażający pozorną bezsensowność życia. Fraza ta staje się refrenem sygnalizującym główny temat księgi: ulotność i nieuchwytność sensu życia.
CZYTAJ DALEJ

Jacek Magiera pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Nawrockiego

2026-04-16 13:28

[ TEMATY ]

odznaczenie Prezydenta RP

Jacek Magiera

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Karol Nawrocki przyznał pośmiertnie Jackowi Magierze Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. W Warszawie trwają uroczystości pogrzebowe zmarłego 10 kwietnia w wieku 49 lat piłkarza i trenera.

Order przyznano za wybitne osiągnięcia w pracy szkoleniowej i trenerskiej oraz za dokonania sportowe.
CZYTAJ DALEJ

Dyrektor MAIKI z wyróżnieniem FENIKS 2026 za książkę o bł. Karolinie Kózkównie

2026-04-17 09:19

[ TEMATY ]

bł. Karolina Kozkówna

ks. Zbigniew Kucharski

FENIKS 2026

Angelika Zamrzycka

W książce autor odsłania nie tylko życie Karoliny, ale także jej duchowe piękno i siłę wiary.

W książce autor odsłania nie tylko życie Karoliny, ale także jej duchowe piękno i siłę wiary.

Ks. Zbigniew Kucharski – dyrektor Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA otrzymał wyróżnienie Feniks 2026 w kategorii „Duchowość/Świadectwo” za książkę „Ta, która poznała Jezusa. Bł. Karolina Kózka”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Apostolicum.

W 2026 r. Kapituła Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich FENIKS 2026 podjęła decyzję o przyznaniu nagród i wyróżnień w 10 kategoriach. W ramach każdej z nich uhonorowano najbardziej wartościowe spośród około 200 publikacji wydanych w roku 2025 i zgłoszonych do konkursu przez kilkadziesiąt podmiotów wydawniczych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję