Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 37/2024, str. 5

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Krzysztof Świertok/BPJG

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Siewna Matko, Maryjo – błogosław nam!

Z udziałem Bractwa Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski, druhen i druhów ze Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej oraz przedstawicieli Światowego Związku Żołnierzy AK odbyły się na Jasnej Górze uroczystości ku czci Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Msza św. odpustowa celebrowana była z udziałem przedstawicieli częstochowskiej Kapituły Archikatedralnej, która obchodziła tego dnia swoje święto patronalne. Na 8 września tradycyjnie z Jaworzna przybyła też pielgrzymka piesza.

Jaworznianie na wrześniowy odpust przychodzą już od 228 lat. W tym roku towarzyszyło im w drodze pytanie Jezusa: „Czy i wy też chcecie odejść?”. – Chcemy być z Jezusem w Kościele, budować tę wspólnotę, dążyć w niej do świętości – odpowiedziało pięćdziesięcioro pątników wraz z ich przewodnikiem ks. Stanisławem Janickim, który prowadzi jaworznian od 47 lat. To grupa, która zamyka okres pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

We Mszy św. odpustowej uczestniczyli przedstawiciele Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, którzy 8 września zakończyli 42. pielgrzymkę, oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. W tegorocznej pielgrzymce ZHR wzięło udział 1,7 tys. młodych. Trzydniowy zjazd harcerzy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej był także inauguracją nowego roku pracy w drużynach i zastępach.

Reklama

Święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny to w Zakonie Paulinów tradycyjnie dzień pierwszej profesji zakonnej, czyli złożenia ślubów czystości, ubóstwa i posłuszeństwa. Odbywa się to w Leśniowie, gdzie znajduje się pauliński nowicjat. Na Jasnej Górze natomiast klerycy odnawiają czasowe śluby. Był wśród nich br. Damian Kamiński. – To kolejny etap formacji, ale dla mnie przede wszystkim znak zaufania zakonu i Kościoła względem mnie. To dla mnie wielka radość, że mogłem dziś ze współbraćmi ponowić profesję – powiedział br. Damian.

Święto 8 września ma szczególny wymiar dla Jasnej Góry, bo wpisane są w nie dwa ważne wydarzenia: pierwsza papieska koronacja Cudownego Obrazu z 1717 r., a także rocznica oddania Polski Niepokalanemu Sercu Maryi z 1946 r., której dokonał episkopat Polski pod przewodnictwem prymasa Augusta Hlonda.

Bractwo Najświętszej Maryi Panny Królowej Korony Polski obchodzi 8 września swoje patronalne święto. Powstało ono z inicjatywy paulinów jako owoc pierwszej papieskiej koronacji Cudownego Obrazu z 8 września 1717 r. Jego celem jest szerzenie kultu Niepokalanego Serca Maryi i całkowite zawierzenie się Matce Najświętszej.

Powołani dla Powołanych

By potrafili – jak mówi papież Franciszek – „przeżywać do samej głębi wezwanie zakochanego Jezusa” i by zawsze swoją postawą byli Jego znakiem dla świata, na Jasnej Górze zanoszona jest modlitwa za kapłanów i osoby konsekrowane. Od września do czerwca w każdy pierwszy czwartek miesiąca – który jest dla katolików czasem dziękczynienia za dar obecności Boga w Eucharystii i prośby o nowych kapłanów – odbywa się nocne czuwanie „Powołani dla Powołanych”.

Reklama

Rozpoczyna się ono po Apelu Jasnogórskim, a kończy je Msza św. o północy. – To spotkanie przy Maryi ma dla nas, duchownych i osób konsekrowanych, jeden podstawowy cel: odnowę naszej relacji z Chrystusem i duchowe umocnienie w naszym powołaniu kapłańskim czy zakonnym – wyjaśnia współorganizator czuwań o. Jakub Szymczycha, paulin. Na czuwanie zaproszeni są szczególnie kapłani, klerycy, siostry zakonne i zakonnicy, ci, którzy odkrywają życiową drogę, oraz wszyscy, którym sprawa powołań jest bliska.

– Modlitwa za powołanych i o nowe powołania jest wyrazem miłości Kościoła – uwrażliwia bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań.

Łukasz Wojtyniak z Przeźmierowa k. Poznania uczestniczy w tej modlitwie, bo – jak przekonuje – „to też sprawa świeckich, ponieważ każde powołanie kapłańskie czy zakonne jest darem dla całego Kościoła”.

2024-09-10 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mistrzowie Polski Raków Częstochowa złożyli swój złoty medal Matce Bożej na Jasnej Górze

[ TEMATY ]

Jasna Góra

BPJG

„Czerwono - niebiescy” z Raków Częstochowa na Jasnej Górze złożyli Matce Bożej szczególne wotum-złoty medal Mistrzostw Polski. Piłkarzom, trenerowi i władzom klubu pogratulował przeor klasztoru o. Samuel Pacholski. Zapewnił, że i paulini im kibicują. Piłkarze deklarują dalszą ciężką pracę i dziękują za wsparcie.

- W Polskiej ekstraklasie zdobyliście najważniejsze trofeum - jesteście mistrzami Polski. My jako paulini kibicujemy wam z całego serca. To, co dzieje się w naszym mieście, także ten wymiar sportowy jest dla nas bardzo ważny. Jesteście rozpoznawalną marką, już nie tylko Jasna Góra jest od dawna rozpoznawalna w Częstochowie, ale od wczoraj w sposób wyjątkowy także Raków Częstochowa. Cieszymy się z waszej obecności i z całego serca gratulujemy sukcesu - powiedział o. Samuel Pacholski. Przeor zapewnił piłkarzy o dalszej modlitwie i przekazał im różańce.
CZYTAJ DALEJ

100 tys. euro od Papieża dla ofiar trzęsienia ziemi w Wenezueli

2026-06-25 20:06

[ TEMATY ]

pomoc

trzęsienie ziemi

Wenezuela

Papież Leon XIV

@Vatican Media

Leon XIV przekazał 100 tys. euro na pomoc poszkodowanym w Wenezueli

Leon XIV przekazał 100 tys. euro na pomoc poszkodowanym w Wenezueli

Ojciec Święty Leon XIV przekazał 100 tys. euro na pomoc ofiarom katastrofalnego trzęsienia ziemi w Wenezueli, do którego doszło w nocy z 24 na 25 czerwca. Środki, przekazane za pośrednictwem Urzędu Dobroczynności Apostolskiej, trafią do Kościoła wenezuelskiego, który od pierwszych chwil po katastrofie niesie pomoc poszkodowanym.

Decyzja o przekazaniu papieskiej pomocy została podjęta po konsultacjach z nuncjuszem apostolskim w Wenezueli, abp. Alberto Ortegą Martínem, oraz metropolitą Caracas, abp. Raúlem Biordem Castillo. Jak poinformowano, kolejne działania pomocowe Stolicy Apostolskiej będą koordynowane we współpracy z Kościołem lokalnym.
CZYTAJ DALEJ

Rekolekcje ze św. Ojcem Pio dla kapłanów i zakonników

2026-06-26 13:42

[ TEMATY ]

św. Ojciec Pio

Agata Kowalska

Rekolekcje ze św. Ojcem Pio dla kapłanów i zakonników, 14-17 września 2026 r. w Domu rekolekcyjnym Braci Mniejszy Kapucynów w Tenczynie k. Myślenic. Głoszący rekolekcje o. prof. Andrzej Derdziuk OFMCap z Lublina, wykładowca KUL.

13.00 Obiad
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję