Reklama

Głos z Torunia

Unisław

Misyjna przygoda

Unisław Kolędowanie misyjne w parafii św. Bartłomieja w Unisławiu jest już tradycją, trwa od 20 lat. Jak pomagają mali misjonarze?

Niedziela toruńska 4/2025, str. III

[ TEMATY ]

Unisław

Urszula Machaj

Mieszkańcy Głażewa przyjęli kolędników z radością

Mieszkańcy Głażewa przyjęli kolędników z radością

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W tym roku wyruszyliśmy, aby nieść pomoc dzieciom mieszkającym w olbrzymim i bogatym w zasoby mineralne kraju, jakim jest Demokratyczna Republika Konga. Niestety, to piękne państwo targane jest konfliktami zbrojnymi, a to z kolei powoduje biedę.

Przygotowując akcję misyjną, modliliśmy się za misje i misjonarzy. Czytaliśmy „Świat Misyjny”, poznawaliśmy geografię, kulturę, język, zwyczaje ludów i sytuację dzieci z Konga. Uczyliśmy się zauważania drugiego człowieka, otwierania oczu, serca i rąk na pomoc potrzebującym. Po rozdzieleniu ról do scenki „Z kolędą w domu”, przygotowaniu rekwizytów, gwiazdy i misyjnych ubrań z niecierpliwością oczekiwaliśmy na rozesłanie. Odbyło się ono 26 grudnia ub.r. Podczas Mszy św. ks. Paweł Maciejko błogosławił grupę misyjną, a parafian zachęcił do życzliwego przyjęcia małych kolędników. Wyruszyliśmy z Dobrą Nowiną 27 grudnia ub.r. Mali misjonarze to Maja, Szymon i Franciszek z klasy II b, Amelia i Wojciech z V b, Maja i Oliwier z klasy VI a oraz Krzysztof z klasy 1 b. Z zapałem i ze śpiewem przy akompaniamencie akordeonu jak co roku rozpoczęliśmy kolędowanie w szkole, gdzie zawsze jesteśmy życzliwie przyjmowani. Następnie ruszyliśmy do parafian z Głażewa. Mieszkańcy tej wioski przyjęli nas z otwartymi sercami i staropolską gościnnością. Serdeczność, śpiew kolęd, zasłuchanie, przyjazna i rodzinna atmosfera wzmocniły nasze serca do działania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Cieszymy się, że mimo dzielącej nas odległości mogliśmy być blisko naszych rówieśników z Konga przez modlitwę i dar serc. Był to czas niosący dużo dobra, nadzieję i pogłębienie wiary.

Ważna posługa czekała na nas jeszcze 6 stycznia. W uroczystość Objawienia Pańskiego w specjalnych strojach, z rekwizytami i gwiazdą misyjną uczestniczyliśmy we Mszy św. Zaprezentowaliśmy scenkę misyjną. Przygotowaliśmy oprawę liturgiczną, a po błogosławieństwie wyszliśmy przed kościół, aby każdy, kto chce, mógł jeszcze finansowo wesprzeć dzieło misyjne.

Dzięki Papieskiemu Dziełu Misyjnemu Dzieci uczymy się rozpoznawać Jezusa w świecie i w każdym człowieku oraz świadczyć o Nim w naszym środowisku. A co mówią mali kolędnicy z Unisławia? – Kolędowanie misyjne to wspaniała przygoda!

2025-01-21 14:55

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wielkie małe serca

Niedziela toruńska 45/2023, str. I

[ TEMATY ]

Unisław

Sławomir Sawina

Mali misjonarze przypomnieli o różnych kontynentach

Mali misjonarze przypomnieli o różnych kontynentach

To wydarzenie dodało nam misyjnych skrzydeł – można było usłyszeć od uczestników spotkań w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Unisławiu.

Niedziela Misyjna i następujący po niej Tydzień Misyjny to szczególny czas modlitwy za misjonarzy oraz wspierania terytoriów misyjnych na całym świecie. Dzień ten jest świętem patronalnym Papieskich Dzieł Misyjnych. Dlatego 21 października w parafii św. Bartłomieja Apostoła w Unisławiu odbyły się dwa spotkania: Diecezjalne Spotkanie Misyjne Dzieci oraz Diecezjalne Spotkanie Zelatorek i Zelatorów Żywego Różańca.
CZYTAJ DALEJ

Hospicja Caritas

2026-03-05 17:34

[ TEMATY ]

hospicjum

hospicja

Caritas Polska

Materiały prasowe Caritas Polska

Hospicja prowadzone przez Caritas Polska starają się przełamywać stereotyp postrzegania tych miejsc jako „poczekalni na śmierć”. Jak podkreślają przedstawiciele organizacji, ich misją jest zapewnienie pacjentom możliwie najlepszej jakości życia w ostatnim etapie choroby – bez bólu, w obecności bliskich i z zachowaniem pełnej godności. Opieka hospicyjna diecezjalnych Caritas obejmuje 30 tys. pacjentów w całej Polsce.

Caritas należy do największych sieci wsparcia paliatywnego w kraju. W Polsce prowadzi 260 placówek opieki hospicyjnej i długoterminowej – w tym 206 ośrodków opieki długoterminowej oraz 54 hospicja i placówki opieki paliatywnej. Każdego roku pod opiekę specjalistów trafia około 30 tys. pacjentów, którzy otrzymują bezpłatne wsparcie medyczne, psychologiczne i duchowe.
CZYTAJ DALEJ

Serce dla Inki w Salezie

2026-03-06 12:10

Magdalena Lewandowska

Tablicę z Sercem dla Inki poświęcił kapelan prezydenta Karola Nawrockiego.

Tablicę z Sercem dla Inki poświęcił kapelan prezydenta Karola Nawrockiego.

W Zespole Szkół Salezjańskich Don Bosco we Wrocławiu swoje miejsce znalazło pierwsze na Dolnym Śląsku srebrne "Serce dla Inki" z ziemią z jej grobu!

Poświęcił je podczas Eucharystii w kościele św. Michała Archanioła ks. Jarosław Wąsowicz SDB, kapelan prezydenta RP Karola Nawrockiego. Salez otrzymał także od prezydenta flagę Polski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję