Reklama

Gliwice

Od planu do działań

Biskup Sławomir Oder zaprasza młodzież diecezji gliwickiej na Forum Młodych „Zamysł”.

Niedziela Plus 46/2025, str. VIII

[ TEMATY ]

forum

Archiwum

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie, które odbędzie się 22 listopada w Centrum Jana Pawła II oraz w katedrze gliwickiej, ma służyć wymianie doświadczeń, formacji i budowaniu wspólnoty młodych osób z parafii, wspólnot i ruchów.

Forum zrodziło się z inicjatywy bp. Odera i duszpasterzy młodzieży oraz z zaangażowania samych młodych. W dotychczasowych edycjach skupiano się na tożsamości, jedności i współpracy. Tegoroczna odsłona podejmuje temat „Zamysł” i ma dać uczestnikom przestrzeń do refleksji nad pragnieniami oraz rolą relacji w życiu wiary. Organizatorzy zapowiadają konferencje, prace w małych grupach i warsztaty, które poprowadzą duszpasterze i osoby zaangażowane w pracę z młodzieżą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Program dnia przewiduje możliwość spowiedzi i adoracji w katedrze, nabożeństwo inauguracyjne, spotkania tematyczne w Centrum Jana Pawła II oraz Eucharystię kończącą obrady. Uczestnicy będą mogli wybierać między dwoma poziomami formacyjnymi: poziomem otwartym, dostępnym dla wszystkich zainteresowanych, poświęconym relacjom i rozeznawaniu pragnień, oraz poziomem dla liderów i duchownych, na którym zamiast wykładów odbywać się będą warsztaty praktyczne dotyczące towarzyszenia młodym. Organizatorzy podkreślają otwarty charakter forum – udział nie wymaga rejestracji ani wcześniejszych zapisów. Przewidziano krótkie przerwy w kawiarence na rozmowy przy herbacie i ciastku, a dzień zakończy wspólny posiłek integracyjny. Duszpasterze zachęcają młodych do udziału indywidualnego oraz w grupach parafialnych, a także apelują o zgłaszanie chęci służby jako wolontariusze i animatorzy grup dzielenia.

DDM Gliwice Pełni Życia to Duszpasterstwo Młodzieży Diecezji Gliwickiej. Tworzy wydarzenia promujące katolickie wartości i jednoczące młodzież. Od września rozpoczęło działania na PATRONITE, by utworzyć Dom dla Młodych w Gliwicach.

2025-11-10 13:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Poznań: Ogólnopolskie Forum Duszpasterskie

[ TEMATY ]

forum

Magdalena Miła

Kard. Robert Sarah weźmie udział w Ogólnopolskim Forum Duszpasterskim 23 września w Poznaniu. Teologowie i członkowie rad duszpasterskich z całej Polski dyskutować będą nad tematem przyszłorocznego programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym”.

Prefekt watykańskiej Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny wygłosi homilię podczas Mszy św. w poznańskim kościele pw. św. Rocha. Kard. Sarah przedstawi także referat nt. Duch świętości w Kościele. Podczas forum głos zabiorą m.in. abp Stanisław Gądecki i abp Wiktor Skworc. Wśród uczestników dyskusji panelowej będzie europoseł Marek Jurek.
CZYTAJ DALEJ

Katechezy na Gorzkie żale: Aniołowie, żołnierze i inne postacie

2026-02-16 06:20

[ TEMATY ]

Gorzkie żale

Karol Porwich/Niedziela

Kto z uwagą przygląda się Ikonie z San Damiano, ten zauważy, że w dwóch miejscach ikony pojawiają się zastępy aniołów. Jedna grupa towarzyszy scenie Wniebowstąpienia, bowiem nad głową Jezusa, w czerwonym kręgu, symbolizującym tutaj niebo, widzimy Go – tym razem wstępującego do nieba. W lewej ręce niczym berło trzyma On krzyż – znak zwycięstwa. Otoczony jest przez chór aniołów. Kilku z nich wyciąga swoje ręce w stronę Jezusa, niejako w powitalnym geście.

Okrąg, który widzimy dokoła Chrystusa to symbol pełni i doskonałości ofiary Jezusa. Czerwony płaszcz, jaki ma On na swoich ramionach, wskazuje na Jego władzę kapłańską. Oczy Jezusa zwrócone są ku górze, w stronę Ojca, którego dłoń widać na samej górze, w półokręgu. Wyprostowane palce tej dłoni to znak oznaczający wskrzeszenie Jezusa lub błogosławieństwo Boga Ojca na wszystko, co czyni Jezus.
CZYTAJ DALEJ

Papież o sytuacji na Bliskim Wschodzie: przerażająca przemoc wojny

2026-03-15 12:56

[ TEMATY ]

Leon XIV

Vatican Media

„Przemoc nigdy nie będzie mogła doprowadzić do sprawiedliwości, stabilności i pokoju, których oczekują narody” - zaapelował Leon XIV w pozdrowieniach po modlitwie Anioł Pański. Wezwał do zawieszenia broni i podjęcia dialogu. Ze szczególnym apelem zwrócił się w sprawie Libanu, gdzie sytuacja w wyniku prowadzonym walk jest „powodem do wielkiego niepokoju”.

Podczas pozdrowień po modlitwie Anioł Pański, Papież wskazał, że od dwóch tygodni na Bliskim Wschodzie trwa „przerażająca przemoc wojny” w wyniku której „tysiące niewinnych osób zostało zabitych, a mnóstwo innych zostało zmuszonych do opuszczenia swoich domów”. Ojciec Święty zapewnił o swej duchowej bliskości z tymi, którzy stracili swoich bliskich wskutek uderzeń wymierzonych w szkoły, szpitale oraz zamieszkałe obszary.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję