Reklama

Niedziela Świdnicka

Strażnicy z Barda

W Bardzie Śląskim świętowano jubileusz 125 lat obecności redemptorystów, zakonników, którzy od 1900 r. opiekują się tym sanktuarium i strzegą czci Matki Bożej Strażniczki Wiary.

Niedziela świdnicka 47/2025, str. I

[ TEMATY ]

Bardo Śląskie

Archiwum parafii

O. Sylwester Cabała i o. Piotr Wiśniewski

O. Sylwester Cabała i o. Piotr Wiśniewski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystii w bazylice Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w niedzielę 9 listopada przewodniczył bp Marek Mendyk, a zgromadzonych powitał o. Piotr Wiśniewski, proboszcz i kustosz sanktuarium. Wśród uczestników znaleźli się zakonnicy na czele z o. Sylwestrem Cabałą, radnym prowincjalnym reprezentującym przełożonego prowincji warszawskiej, a także siostry zakonne, władze samorządowe, parafianie i liczni pielgrzymi.

Moc charyzmatu

Biskup świdnicki w wygłoszonej homilii podkreślił, że jubileusz wpisuje się w duchowy klimat Roku Świętego 2025, nadając bardzkiemu sanktuarium wyjątkowy charakter. – Jesteśmy świątynią Boga i każdy z nas tworzy piękno Kościoła – powiedział, nawiązując do czytań liturgicznych. Wskazał, że redemptoryści są od lat misjonarzami niosącymi Ewangelię tym, którzy najbardziej jej potrzebują, a ich obecność w Bardzie stała się ważną częścią życia diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup przypomniał także charyzmat zgromadzenia, założonego w 1732 r. przez św. Alfonsa Marię de Liguoriego: „Głoszenie Dobrej Nowiny ubogim, zagubionym i słabującym w wierze”. – Charyzmat ten pozostaje dziś aktualny jak nigdy, bo świat potrzebuje świadków, którzy nie tylko mówią o Chrystusie, ale żyją Jego mocą – podkreślił.

Dzieje obecności

Reklama

Obecność redemptorystów w Bardzie związana była z zaproszeniem kard. Georga von Koppa, ówczesnego biskupa wrocławskiego. Najpierw przybyli tu zakonnicy z prowincji austriackiej, a po I wojnie światowej z prowincji niemieckiej. To oni rozbudowywali klasztor, troszczyli się o pielgrzymów i rozwijali kult Matki Bożej. W latach międzywojennych szczególnie zapisali się o. Franciszek Ksawery Franz, twórca kaplic różańcowych oraz o. Józef Schweter, autor cennej monografii o sanktuarium.

Po II wojnie światowej odpowiedzialność za święte miejsce przejęli polscy redemptoryści. Pierwszym przełożonym wspólnoty został o. Ludwik Frąś, który zadbał, by przybysze z różnych części kraju uznali Bardo za swoje nowe duchowe centrum. To z jego inicjatywy 30 maja 1946 r. odbyła się pierwsza polska pielgrzymka, w której uczestniczyło 6 tysięcy wiernych. W kolejnych latach sanktuarium stało się ważnym miejscem modlitwy na mapie Dolnego Śląska, odwiedzanym przez przyszłego papieża Jana Pawła II i kard. Stefana Wyszyńskiego. Szczególnym momentem w dziejach sanktuarium była koronacja cudownej figurki Matki Bożej 3 lipca 1966 r., dokonana przez abp. Bolesława Kominka w imieniu papieża Pawła VI.

Dziś bardzka bazylika nosi zaszczytny tytuł sanktuarium metropolitalnego oraz kościoła jubileuszowego. Redemptoryści wciąż prowadzą misje, rekolekcje, spowiedź i duszpasterstwo pielgrzymów, a poprzez media, wydawnictwa i dzieła edukacyjne docierają ze słowem Ewangelii do całej Polski.

2025-11-18 13:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Sezon pielgrzymkowy zakończony

Niedziela świdnicka 43/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Bardo Śląskie

Archiwum prywatne

Pielgrzymi na trasie

Pielgrzymi na trasie

Zgodnie z diecezjalną tradycją epilog Pieszej Pielgrzymski Diecezji Świdnickiej na Jasną Górę, który odbył się w Bardzie Śląskim, zakończył tegoroczny sezon pielgrzymkowy.

Najwierniejsi pątnicy przybyli w sobotę 12 października do sanktuarium Najświętszej Maryi Panny Strażniczki Wiary Świętej, aby wspólnie podziękować za dar pielgrzymowania i prosić o umocnienie w wierze na kolejne dni codziennego, ziemskiego pielgrzymowania.
CZYTAJ DALEJ

Majowe podróże z Maryją: Kalwaria Pacławska - Jasna Góra Podkarpacia

2026-05-03 20:50

[ TEMATY ]

Majowe podróże z Maryją

Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

Czwarty dzień naszego pielgrzymowania pozwala nam zmienić nieco krajobraz naszej wędrówki. Dziś z pięknych, nizinnych terenów wyruszamy ku malowniczym wzgórzom Pogórza Przemyskiego. Nasz szlak prowadzi nas do miejsca, które od wieków nazywane jest „Jasną Górą Podkarpacia” – do Kalwarii Pacławskiej. To tutaj, na szczycie góry, w ciszy lasów i w rytmie dróżek kalwaryjskich, Maryja czeka na swoje dzieci w tajemnicy Matki Bożej Słuchającej.

Kalwaria Pacławska to miejsce szczególne, powierzone opiece synów św. Franciszka – Ojców Franciszkanów Konwentualnych. Centralnym punktem tego sanktuarium jest ołtarz łaskami słynącym obrazem Matki Bożej, który przybył tu z Kamieńca Podolskiego. Maryja na tym wizerunku ma odsłonięte ucho – to symbol Jej nieustannej gotowości, by słuchać naszych próśb, szeptów serca i cichych łez. Tutaj, na wzgórzu, Maryja nie tylko pociesza, ale przede wszystkim uczy nas trwania pod Krzyżem Jej Syna, co nadaje temu miejscu głęboki wymiar pasyjny. Historia tego miejsca wpisuje się od kilku wieków w niezwykły trud pielgrzymi, przybywających tu pątników.
CZYTAJ DALEJ

Podano szczegóły uroczystości pogrzebowych abp. Józefa Michalika

2026-05-04 11:01

[ TEMATY ]

abp Józef Michalik

szczegóły

uroczystości pogrzebowych

Red.

Abp Józef Michalik

Abp Józef Michalik

Kuria Metropolitalna w Przemyślu poinformowała, że w dniach 8-9 maja br., w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu odbędą się uroczystości pogrzebowe abp. Józefa Michalika.

W piątek, 8 maja 2026 r., eksporta rozpocznie się o godz. 14:00 procesją z Domu Biskupiego do Archikatedry Przemyskiej, gdzie o godz. 15:00 będzie sprawowana Eucharystia żałobna. Pogrzeb odbędzie się w sobotę, 9 maja 2026 r., o godz. 11:00 w Bazylice Archikatedralnej w Przemyślu, a po Eucharystii ciało abp. Józefa Michalika spocznie w podziemiach Archikatedry.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję