Reklama

Ogólnopolskie Spotkania

Folklorystyczne w Łowiczu

Niedziela łowicka 24/2002

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 31 maja i 1 czerwca 2002 r. w odnowionej muszli koncertowej na Błoniach w Łowiczu odbywały się I Ogólnopolskie Spotkania Folklorystyczne - Łowicz 2002 o łowicki pasiak.

Pierwszy dzień spotkań powitał uczestników konkursu i słuchaczy piękną słoneczną pogodą. Od godz. 16.00 rozpoczęły się występy konkursowe. Zaprezentowały się cztery zespoły pieśni i tańca: " Dobroń" z Dobronia, "Zamojszczyzna" z Zamościa, "Istebna" z Istebnej i "Blichowiacy" z Łowicza. Zmagania konkursowe oceniało jury w składzie: Maria Bobrowska - przewodnicząca, Alicja Chaszczak, Janusz Kaźmierczak, Sławomir Mazurkiewicz i Przemysław Chochorkiewicz. Poza podziwianiem zespołów występujących na estradzie widzowie mogli również zapoznać się z prezentowaną twórczością rękodzieła ludowego. Na zorganizowanym kiermaszu można było oglądać i nabywać najróżniejsze przedmioty dekoracyjne - dzieła ludowych artystów.

O godz. 18.30 nastąpiło oficjalne otwarcie imprezy. Na scenie pojawił się starosta powiatu łowickiego Cezary Dzierżek i ubrany w tradycyjny łowicki strój ludowy burmistrz Ryszard Budzałek. Powitali oni wszystkich artystów biorących udział w "Spotkaniach"; tych którzy zdążyli już się zaprezentować, a także zespoły pozostałe - z regionów: pomorskiego, kurpiowskiego, żywieckiego, wielkopolskiego i rzeszowskiego.

R. Budzałek i C. Dzierżek poinformowali, że honorowy patronat nad imprezą objął Minister Kultury, a patronat medialny - Radio Łódź i Wiadomości Dnia. Sponsorami byli: Urząd Marszałkowski i Firma "Agros-Fortuna". Następnie starosta powitał obecnych gości: posła Tadeusza Gajdę, przedstawiciela Ministerstwa Kultury oraz Narodowego Centrum Kultury - Justynę Gębską, radnych Sejmiku Województwa Łódzkiego z przewodniczącym Andrzejem Charzewskim, Dyrektora Łódzkiego Domu Kultury - Zbigniewa Ołubka, Sekretarza Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych - Marię Sołtyszewską, radnych powiatu łowickiego z przewodniczącym Julianem Nowakiem, radnych Miasta Łowicza z przewodniczącym Krzysztofem Górskim.

Po powitaniach i prezentacjach, na estradę wyszły zespoły folklorystyczne, które prezentowały swój dorobek artystyczny w występach pozakonkursowych. W przerwach między kolejnymi zespołami, publiczność mogła uczestniczyć w quizie. Ochotnicy odpowiadali na pytania dotyczące Łowicza - jego historii i dnia dzisiejszego. Konferansjerzy Halina Pietrzak i Eligiusz Pietrucha prowadzili wszystkie koncerty "Spotkań", ubogacając je dialogami z elementami ludowego humoru.

Drugiego dnia imprezy, od godz. 11.00, wystąpiły zespoły pieśni i tańca: "Puszcza Biała - Cepelia" z Pułtuska, "Ina" z Goleniowa, " Grojcowianie" z Wieprza, "Cepelia" z Poznania i "Połoniny" z Rzeszowa. Niestety, z powodu opadów deszczu zapowiadany na godz. 15.00 koncert pozakonkursowy trzeba było przenieść do sali Kina "Bzura". Jako ostatni wystąpił owacyjnie przywitany Łowicki Dziecięcy Zespół Ludowy "Koderki" . Występ "Koderek" zyskał szczególny aplauz widzów.

Po zakończeniu występów przewodnicząca jury, przedstawiając werdykt, powiedziała: "Kierowaliśmy się dwoma kryteriami: kryterium wartości etnograficznych i kryterium wartości artystycznych oraz umiejętnością przeniesienia tych wartości na scenę".

Równorzędne dyplomy i nagrody po 1500 zł otrzymały: zespół " Zamojszczyzna" za stylową prezentację tańców własnego regionu, zespół " Puszcza Biała - Cepelia" z Pułtuska za pielęgnowanie folkloru własnego regionu i za stylową prezentację tańców, zespół "Dobroń" za wysoki poziom prezentowanego programu oraz zespół "Blichowiacy" za długoletnie kultywowanie tradycji własnego regionu. Nagrody Marszałka Województwa Łódzkiego w wysokości 2000 zł oraz dyplomy otrzymały: zespół "Ina" z Goleniowa za stylową prezentację programu ze szczególnym uwzględnieniem pięknego krakowiaka, zespół "Cepelia" z Poznania za stylową prezentację programu oraz zespół z Istebnej za autentyzm i oryginalną prezentację sceniczną widowiska. Zespół z Istebnej otrzymał również tryptyk ufundowany przez "Cepelię" za prezentację wartości etnograficznych.

Dwie równorzędne nagrody główne w wysokości 2500 zł i pasiak łowicki, ufundowany przez pana Jagodę ze Zdun - producenta ludowych strojów łowickich - przyznane zostały: nagroda Burmistrza zespołowi folklorystycznemu "Grojcowianie" z Wieprza za wysokie walory etnograficzne i artystyczne oraz za prezentację widowiska "Zielone Świątki", a także nagroda Starosty dla zespołu "Połoniny" z Rzeszowa za stylową prezentację regionu rzeszowskiego.

Po ogłoszeniu werdyktu odbył się koncert laureatów oraz występ zespołu folkowego "Kapela ze wsi Warszawa".

Organizatorom i pomysłodawcom imprezy należą się słowa uznania. Wiele osób, korzystając z dni wolnych od pracy, mogło zobaczyć i posłuchać, jak w różnych stronach Polski śpiewa się, gra i tańczy na ludową nutę. Dopóki pozwoliła na to pogoda, można było przy tym przyjemnie spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. Szkoda tylko, że imprez artystycznych o zasięgu ogólnokrajowym nie ma w naszym mieście zbyt wiele.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ojciec współczesnej genetyki i pionier bioetyki w drodze na ołtarze

2026-06-27 15:07

[ TEMATY ]

Bioetyka

współczesna genetyka

droga na ołtarze

Vatican Media

Prof. Jérôme'a Lejeune'a

Prof. Jérôme'a Lejeune'a

W rozmowie z mediami watykańskimi postulatorka procesu kanonizacyjnego prof. Jérôme'a Lejeune'a mówi o niezwykłym świadectwie „spójności rozumu i serca” francuskiego lekarza. Podkreśla, że wiele matek dzieci z Zespołem Downa, do dziś wspomina niezwykły sposób, w jaki profesor patrzył na małych pacjentów. Mówi też o szeroko rozprzestrzenionej opinii o świętości tego wybitnego współczesnego genetyka i pioniera bioetyki, o którego kanonizację proszono już w dniu jego śmierci.

13 lipca upłynie sto lat od narodzin Jérôme'a Lejeune'a, francuskiego genetyka i kandydata na ołtarze, którego od wyniesienia na ołtarze dzieli obecnie jedynie uznanie cudu, wymodlonego za jego wstawiennictwem. Z okazji okrągłej rocznicy, Leon XIV przyjął na audiencji dzieci profesora oraz członków i podopiecznych fundacji, nazwanej jego imieniem. W ich gronie była m.in. Aude Dugast, postulatorka procesu kanonizacyjnego.
CZYTAJ DALEJ

Kościół powinien ukazywać samarytańskie oblicze - mówili kardynałowie podczas 3. sesji konsystorza

2026-06-27 15:37

[ TEMATY ]

Kościół

konsystorz

samarytańskie oblicze

Vatican Media

3. sesja konsystorza nadzwyczajnego

3. sesja konsystorza nadzwyczajnego

Podczas trzeciej sesji konsystorza w Watykanie w sobotę 27 czerwca kardynałowie zwrócili uwagę na podziały występujące w świecie, które uderzają najbardziej w ubogich, a młodym odbierają nadzieję. Kościół powinien ukazywać oblicze samarytańskie – wskazywali.

Przedpołudniowa sesja konsystorza nadzwyczajnego rozpoczęła się Mszą św., celebrowaną przez dziekana kolegium kardynalskiego kard. Giovanniego Battistę Re.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV modli się za ofiary trzęsienia ziemi w Wenezueli

2026-06-28 13:08

Vatican Media

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

W pozdrowieniach po modlitwie Anioł Pański, Ojciec Święty zapewnił o modlitwie w intencji ofiar trzęsienia ziemi w Wenezueli i ich bliskich i podziękował wszystkim, którzy niosą pomoc po kataklizmie.

Pozdrowienia po modlitwie Anioł Pański Papież rozpoczął od nawiązania do tragicznego trzęsienia ziemi w Wenezueli, które pochłonęło co najmniej 1400 ofiar i wskutek którego co ok. 64 tys. wciąż jest zaginonych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję