Bp Bałabuch wprowadził ks. Gabriela Horowskiego na urząd proboszcza
Po 24 latach posługi jako proboszcza w par. św. Marii Magdaleny w Ścinawce Średniej, ks. kan. Włodzimierz Dmitrów, przeszedł na zasłużoną emeryturę, w jego miejsce bp Marek Mendyk ustanowił ks. Gabriela Horowskiego nowym zarządcą parafii.
Uroczyste objęcie nowej placówki przez dotychczasowego wikariusza z Bystrzycy Kłodzkiej dokonało się w niedzielę 4 lipca w obecności biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej Adama Bałabucha, wywodzącego się z tej parafii. Nowy proboszcz został powitany przez miejscową wspólnotę z zapewnieniem o wsparciu, pomocy i życzliwości. – Ufamy, że będziesz gorliwie głosił prawdę ewangelii Jezusa Chrystusa, ukazywał nam Jego miłość i umacniał nas udzielając sakramentów świętych. Ufamy, że będziesz gorliwie budował i jednoczył naszą wspólnotę ucząc nas odpowiedzialności za naszą świątynię i Kościół – mówiła przedstawicielka parafii. Zgodnie z przepisami kościelnymi nowy proboszcz złożył publiczne wyznanie wiary.
Natomiast bp Bałabuch w wygłoszonej homilii zwracając się do ks. Gabriela przypomniał, aby był świadkiem Jezusa w świecie. - Masz przyprowadzać ludzi do Jezusa, by rozpoznawali w Nim swojego Pana. Uczestnictwo w tej misji winno Cię przynaglać, by Twoje życie stawało się cząstką Jego życia. Bądź zatem czytelnym znakiem naszego Pana i Zbawiciela dla swoich wiernych; dla tych, dla których Kościół uczynił Cię Pasterzem – mówił biskup, który zachęcił także wiernych do wspierania nowego proboszcza modlitwą, życzliwością i pomocą w budowaniu duchowym i materialnym tej wspólnoty parafialnej.
Spotkanie z przedstawicielami niemczańskiej parafii, która liczy sobie blisko 3 tys. wiernych
W parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w ramach wizytacji kanonicznej z duchowieństwem i wiernymi spotkał się biskup pomocniczy diecezji świdnickiej.
Spotkanie rozpoczęło się od wizyty w Domu Pomocy Społecznej, gdzie bp Adam Bałabuch wraz z ks. proboszczem Tadeuszem Pitą odprawił Mszę świętą dla pracowników i pensjonariuszy. Wspólna modlitwa miała także miejsce w kościele parafialnym, gdzie w niedzielę 28 września bp Bałabuch udzielił sakramentu bierzmowania miejscowej młodzieży. W wygłoszonej homilii hierarcha zwracając się do młodych podkreślił, że człowiekowi do życia potrzebna jest miłość. - Jesteśmy stworzeni na obraz miłości. Jezus zaprasza nas byśmy mieli miłość w swoim sercu i byśmy w pierwszej kolejności miłowali Boga z całego serca, z całej duszy, ze wszystkich sił swoich. Trzeba uczyć się tej miłości, o której tak pięknie pisał św. Paweł w liście do Koryntian: „Miłość łaskawa jest, cierpliwa jest”. Pisał też, że miłość nie szuka swego, bo prawdziwej miłości uczymy się od Chrystusa – przypominał.
10 grudnia 1925 r. Matka Boża ukazała się Łucji z Dzieciątkiem Jezus w jej celi zakonnej.
Do objawienia w Pontevedra doszło 10 grudnia 1925 r. Wizjonerka fatimska Łucja dos Santos, wtedy już jedyna żyjąca z trojga dzieci, które widziały Maryję w 1917 r., była postulantką w Zgromadzeniu Sióstr Świętej Doroty (tzw. Doroteuszki). Klasztor znajdował się w hiszpańskiej miejscowości Pontevedra.
Archeolog Leszek Kucharski powiedział w czwartek PAP, że odkryte na dziedzińcu Domu Mikołaja Kopernika drewniane belki jednego z najstarszych toruńskich domów z XIII w. zostały w większości wydobyte. Trafią do Instytutu Archeologii UMK i tam będą konserwowane. Cały proces może potrwać minimum rok.
Jak informowała w połowie listopada PAP, podczas badań archeologicznych na dziedzińcu Domu Mikołaja Kopernika w Toruniu odkryto wcześniej nieznane drewniane konstrukcje z XIII wieku. To jedne z najstarszych takich znalezisk w mieście. Konstrukcje trafią do konserwacji i staną się elementem przyszłej wystawy stałej.
W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.