Reklama

Niedziela Małopolska

Odpust Mogilski

W bazylice oo. Cystersów w Krakowie-Mogile odbył się odpust ku czci św. Bartłomieja Apostoła.

[ TEMATY ]

Krakow

Mateusz Góra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystej Mszy św. odpustowej przewodniczył ks. Tomasz Związek – Duszpasterz Domu Księży Emerytów w Bielsku-Białej oraz Księży Chorych i Starszych w Diecezji Bielsko-Żywieckiej. Jak podkreśla proboszcz parafii, o. Maciej Marcin Majdak OCist, patron parafii jest przede wszystkim świadectwem wiary dla współczesnego człowieka. – Jak mówi stara łacińska maksyma: „Słowa uczą, przykłady przyciągają”, tak św. Bartłomiej jest świadectwem wiary. Jest ono potrzebne współczesnemu człowiekowi. Mamy takie czasy, że możemy się dowiedzieć wszystkiego, ale bezpośredni kontakt z osobą, która doświadczyła Bożej Miłości, jest czymś szczególnym – mówił zakonnik.

Jak podkreśla o. Majdak, odpust jest też jedną z okazji, aby przypomnieć postać św. abp. Józefa Bilczewskiego, który w latach 1884 - 1885 r. był wikarym w mogilskiej parafii. Z tej okazji Słowo Boże podczas sumy odpustowej wygłosił ks. prałat Michał Boguta – emerytowany proboszcz parafii pw. Przenajświętszej Trójcy w Wilamowicach, w której urodził się święty arcybiskup. Ks. Boguta był także zaangażowany w proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny abpa Bilczewskiego. W homilii przytoczył życiorys świętego, a także zaznaczył jego zasługi dla Kościoła. – Kościół wiele mu zawdzięcza. Był człowiekiem modlitwy, szczególnie czcił Najświętszy Sakrament. To on wprowadził zwyczaj, że w pierwsze niedziele miesiąca odbywa się adoracja. Był też człowiekiem wielkiej modlitwy do Matki Bożej. Zwrócił się do papieża Piusa X z prośbą, by do Litanii Loretańskiej zostało dołączone wezwanie „Maryjo Królowo Korony Polskiej”. Tak samo działał w sprawie ustanowienia 3 maja świętem Maryi Królowej Polski – mówił w homilii ks. Boguta.

Podczas Mszy św. został także poświęcony krzyż, który zostanie umieszczony w kapliczce św. Jana Nepomucena przy ul. Odmętowej w Krakowie. W kwietniu bieżącego roku doszło do dewastacji kapliczki, podczas której z figury św. Jana Nepomucena został skradziony krzyż. Dzięki wspólnym działaniom parafian oraz radnych dzielnicy, udało odnowić się figurę w kapliczce, oraz wykonać nowy krzyż. Po uroczystościach odpustowych wierni mogli także oddać cześć relikwiom św. Bartłomieja Apostoła.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-08-25 11:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spójrz w gwiazdy ...

[ TEMATY ]

Krakow

Archiwum organizatorów

Gościem specjalnym spotkania będzie Michał Piekara. Autor książek poświęconych budowaniu relacji - “Jak być twórczym mężem?” i “Jak być twórczą żoną?”.

W środę 15 marca odbędzie się kolejne spotkanie otwarte Mężczyzn Świętego Józefa w Krakowie - Podgórzu. Temat przewodni wydarzenia to „Spójrz w gwiazdy – wizja ojcostwa”. Organizatorzy zapraszają na godz. 18.30 do sanktuarium św. Józefa w Krakowie (przy ul. Zamoyskiego 2) na Mszę św. Następnie obędzie się spotkanie w Kamieniołomie. Będzie również możliwość uczestnictwa online po przez stronę internetową mezczyzni.net.
CZYTAJ DALEJ

Ponad 4 tysiące wiernych na rekolekcjach z o. Johnem Bashoborą

2026-07-24 07:27

[ TEMATY ]

modlitwa

Zespół ds. nowej ewangelizacji

O. John Baptist Bashobora

O. John Baptist Bashobora

Ponad 4 tysiące wiernych zgromadziło się dziś w bazylice licheńskiej, aby uczestniczyć we Mszy Świętej z modlitwą o uzdrowienie duszy i ciała. Eucharystia była zwieńczeniem rekolekcji prowadzonych przez pochodzącego z Ugandy, znanego na całym świecie rekolekcjonistę i charyzmatyka - o. Johna Bashoborę.

W dniach 20-23 lipca w Licheniu odbywały się rekolekcje, w których uczestniczyło blisko 400 osób z różnych stron Polski. Organizatorem wydarzenia była Odnowa w Duchu Świętym Diecezji Włocławskiej. W programie znalazły się codzienna Eucharystia, dwie konferencje, modlitwa o uzdrowienie, a także modlitwa różańcowa i Koronka do Bożego Miłosierdzia.
CZYTAJ DALEJ

Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Szkoła wiary i przyjaźni

2026-07-25 07:25

[ TEMATY ]

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

ks. Damian Mroczkowski

Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia

Hasło „Jesteście przyjaciółmi moimi” towarzyszyło tegorocznemu spotkaniu.

Hasło „Jesteście przyjaciółmi moimi” towarzyszyło tegorocznemu spotkaniu.

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” z diecezji świdnickiej uczestniczyli w wakacyjnym obozie, który połączył rozwijanie talentów, pogłębianie wiary i budowanie relacji.

Ogólnopolskie spotkanie integracyjno-formacyjne pod hasłem „Jesteście przyjaciółmi moimi” odbyło się od 21 do 26 lipca w Siedlcach. Wzięło w nim udział około 800 uczniów, wśród nich 21-osobowa grupa z diecezji świdnickiej. Za wyjazd naszej młodzieży odpowiadał ks. dr Damian Mroczkowski, diecezjalny koordynator Fundacji. Młodzi spotkali się z rówieśnikami z całej Polski, w tym z diecezji legnickiej i zielonogórsko-gorzowskiej czy archidiecezji wrocławskiej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję